Z pupilem na uczelnię? Wrocławski Uniwersytet z inicjatywą przyjazną zwierzętom
Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu wyszedł z inicjatywą przyjazną zwierzętom. Zarówno pracownicy, jak i studenci będą mogli zabierać swoich pupili na uczelnię, dotyczy to zarówno psów, jak i kotów. Inicjatywa weszła w życie oficjalnie w czwartek.
Z pupilem na uczelnię? We Wrocławiu to możliwe
Jeżeli studiujesz bądź pracujesz na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu i masz pupila, którego nie masz z kim zostawiać w domu, to jesteś prawdziwym szczęściarzem. Od czwartku 19 października 2023 roku możesz zabrać swojego psa lub kota ze sobą na uczelnię.
Jednak jest kilka warunków, które muszą zostać spełnione ze względu na bezpieczeństwo zarówno twoje, twojego pupila, jak i innych. Nasz zwierzak musi mieć aktualne wszystkie szczepienia, być zdrowy oraz nie może stanowić zagrożenia dla innych. W związku z czym należy pamiętać o smyczy oraz o tym, że nasz pies czy kot nie mogą wchodzić do pomieszczeń, w których odbywają się prace laboratoryjne bądź przechowywane są w nich substancje chemiczne.
Zwierzęta nie mogą również zakłócać pracy wykładowców czy porządku zajęć dydaktycznych. W razie wystąpienia jakichkolwiek zabrudzeń na terenie uczelni właściciel jest zobowiązany niezwłocznie je usunąć.
“Jesteśmy uczelnią przyrodniczą, dobrostan zwierząt jest dla nas bardzo ważny. Podobnie jak samopoczucie naszych studentów i pracowników. Wspólnie budujemy kampus, w znaczeniu miejsca, w którym czujemy się dobrze i w którym inicjujemy zmiany, w których uczestniczymy.
Nasi pupile już nie muszą siedzieć zamknięci w domu
Przyjemność posiadania pupila wiążę się z obowiązkami oraz ze smutkiem, gdy musimy zostawiać naszych czworonogów samych w domu na czas, gdy wychodzimy na uczelnię, czy do pracy. Staramy się przyzwyczajać nasze zwierzęta jak najlepiej do tej krótkotrwałej samotności, jednak wiele z nich, zwłaszcza psy, źle znoszą czas rozłąki z właścicielem.
Uniwersytet podaje, że decyzja o dopuszczeniu obecności zwierząt została podjęta w oparciu o badania naukowe, które dowodzą, że obecność zwierząt w miejscu pracy może znacząco wpłynąć na dobrostan i wydajność pracowników.
Eksperci wymieniają korzyści płynące z takiego rozwiązania. Towarzystwo czworonogów obniża poziom stresu oraz zapobiega wypaleniu zawodowemu, co więcej, zwiększa satysfakcję z wykonywanej pracy. Robienie sobie krótkich przerw na spacer na świeżym powietrzu z pupilem, korzystniej wpływa na zdrowie psychiczne. Spacer pozwala odpocząć naszym oczom i dotlenić organizm, co korzystnie przełoży się na wyniku zarówno pracowników, jak i studentów.