Wyjątkowe nagranie. Bóbr mył się jak człowiek
W internecie opublikowano wyjątkowe nagranie. Widać na nim bobra, który myje się na stojąco, niemal tak samo jak ludzie. Czy zwierzę podpatrzyło jakiegoś człowieka i przejęło nasze nawyki kąpielowe? Okazuje się, że nie. Prawda jest nieco bardziej skomplikowana i wymaga zagłębienia się w miłosne zwyczaje tego gatunku.
Kilka dni temu na kanale YouTube "Leśny Kawaler" opublikowano wideo, na którym widać jak bóbr myje się w rzece, stojąc na dwóch łapach. Dawid Popończyk, autor nagrania mówi, że to "film jeden na milion".
Bóbr kąpał się na stojąco. "Chciał umyć się przed pracą"
"Chciał się umyć przed pracą, którą miał wykonać, chciał podejść do niej jako czysty zwierzak" - podejrzewa Dawid Popończyk, który w internecie publikuje przyrodnicze nagrania jako "Leśny Kawaler". W pobliżu miejsca, gdzie kąpał się bóbr była tama, nad którą pracował.
Nie od dziś wiadomo, że zwierzęta, może nawet bardziej niż niektórzy ludzie, z higieną są za pan brat. Koty muszą mieć dokładnie wylizane futro, a np. słonie dzięki trąbom zażywają pryszniców i używają piasku do ochrony przed słońcem i pasożytami.
W przypadku sławnego bobra mogło jednak chodzić o coś innego. "Myślę, że jest to wczesywanie sobie w futro takiej substancji, którą po staropolsku nazywamy strojem bobrowym, a bardziej naukowo - kastoreum" - mówi Remigiusz Koziński z zoo w Poznaniu w rozmowie z "Wydarzeniami" Polsatu.
Zobacz także: Wodni inżynierowie. Dlaczego bobry budują tamy?
Mył się przed pracą czy liczył na randkę?
Kastoreum służy bobrom do natłuszczania futra i - w połączeniu z moczem - do oznaczania terytorium. Wydzielina gromadzi się pod ogonem, ale bobry przenoszą ją stamtąd w inne miejsca, np. właśnie na tułów. Strój jest też nośnikiem feromonów. Możliwe zatem, że osobnik uchwycony na nagraniu miał nadzieję na prokreację.
Co ciekawe, wydzielina bobrów bywa używana w przemyśle perfumeryjnym jako utrwalacz zapachów. Mówi się, że jej aromat pozwala "zaokrąglić" woń perfum. Innymi podobnymi wydzielinami używanymi w perfumach są ambra kaszalotów czy piżmo pozyskiwane z piżmowców.