Wąż z Indii dłuższy niż autobus. To zapewne największy wąż w historii

Ogromny wąż, którego odkryto w kopalni węgla w stanie Gudżarat w Indiach, był większy niż nam się zdawało - na to wskazują nowe badania przeprowadzone na szczątkach tego potężnego zwierzęcia sprzed 47 milionów lat. Wnioski z nich wyciągnięte są doprawdy oszałamiające. To może być najdłuższy wąż, jaki kiedykolwiek istniał na Ziemi.

Pytony należą do największych współcześnie węży, ale nie dorównują gatunkom kopalnym
Pytony należą do największych współcześnie węży, ale nie dorównują gatunkom kopalnymchristefme123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nie wielkie anakondy z Amazonii, nie ogromne azjatyckie pytony, wreszcie nie ogromne kopalne węże takie jak gigantofis z Egiptu czy uznawany dotąd za rekordzistę titanoboa z Kolumbii mogą okazać się największymi wężami, jakie kiedykolwiek istniały. Nowe badania z Indii wskazują na to, że może je wszystkie przebić gatunek Vasuki indicus z Indii. Badania na ten temat można przeczytać w "Scientific Reports", a przytacza je CNN.

Kiedy na początku XX wieku paleontologowie odnaleźli w Egipcie szczątki ogromnego węża sprzed 40 milionów lat nazwanego Gigantophis, były pewne wątpliwości co do jego rozmiarów. Osiągał wiele metrów, to jasne - ale ile? Najpierw szacowano gigantofisa na przeszło 10 metrów, potem szacunki zostały zweryfikowane na niecałe 10. Był dłuższy znajdowane dzisiaj pytony czy anakondy, ale nie on okazał się rekordzistą.

Titanoboa
TitanoboaScience Photo Library/EAST NEWSEast News

Rekordowy pyton siatkowy zabity w 1912 r. na indonezyjskiej wyspie Celebes miał 9 metrów i 76 cm. Dziesięciometrowego zatem nigdy nie znaleziono. Długość anakondy zielonej deklarowana jest nawet na 11 metrów, ale to prawdopodobnie również mit. Przypomnijmy, że w 1944 r. w Wenezueli grupa tropicieli zarzekała się, że ustrzeliła monstrualną anakondę. Po zmierzeniu jej ciała okazało się, że miała 11 metrów i 43 centymetry. To był rekord. Łowcy poszli więc do obozu na posiłek, a gdy wrócili na miejsce, węża już nie było. "Musiał być tylko ogłuszony i uciekł" - utrzymywali. W efekcie nagroda za znalezienie najdłuższego węża świata wciąż pozostaje nieodebrana. To nagroda dla znalazcy pierwszej anakondy mierzącej 9 metrów i więcej albo dostarczy przekonujących dowodów na jej istnienie.

Węża większego niż współczesne anakondy czy pytony, większego także niż egipski gigantofis znaleziono w kopalni Cerrejon w Kolumbii. Nazwano go Titanoboa, gdyż klasyfikowany jest jako większy krewniak tych właśnie węży - boa. Ten wąż pojawił się już po wymarciu dinozaurów. Jego szczątki są datowane na 60-55 milionów lat, a zatem kilka milionów po wymarciu dinozaurów. Uznano, że mamy do czynienia z największym gadem świata. Długość zwierzęcia szacowana jest nawet na 15 metrów.

Anakonda zielona około 10 milionów lat temu podzieliła się na dwa osobne gatunki
Anakonda zielona około 10 milionów lat temu podzieliła się na dwa osobne gatunkiBios PhotoEast News

Do tej pory titanoboa był uważany za największego węża w historii, ale nowe badania nad szczątkami gada znalezionego w Indiach podważają te szacunki. To Vasuki indicus, który mieszkał na tym obszarze przed 47 milionami lat. To okres niezbyt odległy po wymarciu dinozaurów. Wtedy w Indiach pojawił się gad, który był prawdopodobnie wolno poruszającym się drapieżnikiem. Polował nie z zaskoczenia i zapewne bez takiej szybkości jak obecne dusiciele. Raczej krył się, może w ściółce, może w błocie, zdecydowanie nie na drzewach. 

Co kumasz o żabach? Sprawdź się w quizie

Co kumasz o żabach? Sprawdź się w quizie

To może być największy wąż w historii

Gabaryty tego węża były bowiem niesamowite. Kiedy znaleziono go pierwszy raz w 2005 roku w kopalni węgla w stanie Gudżarat w Indiach, analiza skamieniałych 27 kręgów wskazywała na gada długości nieco ponad 6 metrów. To bardzo dużo, ale jednak to rozmiary porównywalne do współczesnych pytonów. Obecne ponowne badania szczątków tego zwierzęcia weryfikują poprzednie ustalenia. Biorąc pod uwagę kształt i rozmiar kręgów, naukowcy obliczyli jego możliwą długość. I tak jak często początkowe szacunki bywają zawyżone w stosunku do rzeczywistych, to tym razem mamy odwrotną sytuację. Długość węża wynosiła prawdopodobnie od 10,5 do 15,2 metra.

A skoro tak, to więcej niż maksymalne 15 metrów długości w opisie titanoboa. Niewykluczone, że indyjski gigant to rekordzista. Nazwano go na cześć Wasuki - króla nagów w hinduizmie, oplecionego jak dusiciel wokół Sziwy.

Wielki pyton tygrysi
Wielki pyton tygrysiShahzaib Damn CruzeWikimedia

Wygląda zatem na to, że między 60 a 45 milionów laty temu na Ziemi istniało wiele węży znacznie większych niż obecne. "Istnieje wiele możliwych przyczyn dużych rozmiarów , od sprzyjającego środowiska z dużymi zasobami pożywienia po brak naturalnych drapieżników" - napisali we wspólnym oświadczeniu współautorzy badania Debajit Datta i Sunil Bajpai. Wyższa temperatura panująca wtedy na świecie mogła sprzyjać wyższemu metabolizmowi zwierzęcia, a to doprowadziło do jego rozrostu.

Zdaniem badaczy, mógł polować na inne zwierzęta zmiennocieplne, jak żółwie czy krokodyle, ale także duże ryby, a nawet prymitywnych przodków wielorybów.

Rzadki widok na polskich mokradłach. Żółwi błotnych jest coraz mniejPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas