Tego dotąd nie było. Ten bóbr okazał się pionierem

Bóbr, który zadomowił się nad Morskim Okiem w Tatrach, zamierza spędzić tu kolejną zimę. Był tu widziany pod koniec listopada, jeszcze przed zamarznięciem tego słynnego jeziora. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego nie wiedzą, czy to jeden osobnik, czy jest ich więcej.

Bóbr
Bóbr123RF/PICSEL

- 1 grudnia Morskie Oko zamarzło i od tego czasu nie była widoczna aktywność bobra. Jeszcze pod koniec listopada składał gałęzie na swoje żeremie w okolicy Dwoistej Siklawy. Wcześniej budował tamę na Czarnostawiańskiej Siklawie. Prawdopodobnie jest w swoim żeremiu, ale czy przetrwa kolejną zimę, to dowiemy się na wiosnę - powiedział PAP leśniczy Tatrzańskiego Parku Narodowego z obwodu ochronnego Morskie Oko Grzegorz Bryniarski.

Bobry dotąd nie mieszkały w Tatrach

Wysokie partie Tatr były do 2021 roku zupełnie obcym środowiskiem dla bobrów. Tego roku jednak w Morskim Oku pojawił się bóbr-pionier wzbudzając przyrodniczą sensację, a jego losy zaczęli śledzić przyrodnicy. Początkowo przypuszczano, że zwierzę nie przetrwa zimy. Gryzoń jednak przetrwał do wiosny 2022 r., jednak w maju tego roku leśniczy poinformował, że bóbr zginął spadając ze Szpiglasowej Przełęczy. Jesienią przyrodnik znowu zaobserwował aktywność kolejnego bobra nad Morskim Okiem.

Bóbr Keven LawWikimedia Commons

Bobry najprawdopodobniej przywędrowały do Morskiego Oka wzdłuż Rybiego Potoku. Najpierw, bo już w 2015 roku po raz pierwszy zaobserwowano żeremie bobrów w okolicach Łysej Polany, gdzie zaczyna się szlak do Morskiego Oka. Później ślady ich obecności obserwowano między innymi w Dolinie Roztoki.

Bobry są zwierzętami trudnymi do obserwacji, ponieważ prowadzą nocny tryb życia. Przyrodnicy z Tatrzańskiego Parku Narodowego obserwowali jego tropy, a przede wszystkim charakterystycznie ścięte gałęzie. Naocznie jeden osobnik był widziany tylko raz przez pracowników schroniska nad Morskim Okiem.

źródło: PAP

Wyjątkowo dziwne ssaki. Rekordy wśród zwierzątInteria.tv

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas