Spektakularna walka węży. Nagrał czarne mamby za oknem sypialni

Dwie czarne mamby zostały uchwycone podczas wyczerpującej walki na prywatnej posesji. To jedna z najbardziej jadowitych węży na świecie.

Czarna mamba to jeden z najbardziej jadowitych węży na świecie   /zdj. ilustracyjne
Czarna mamba to jeden z najbardziej jadowitych węży na świecie /zdj. ilustracyjneTimVickers/domena publicznaWikimedia
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Spotkanie jednego z najbardziej jadowitych węży na świecie z pewnością nie należy do najbardziej pożądanych sytuacji. Mieszkaniec Republiki Południowej Afryki na swojej posesji zauważył dwa osobniki. Na jego szczęście mógł obserwować je bezpiecznie z domu, a same węże były zajęte walką ze sobą.

Jedne z najbardziej jadowitych węży walczyły na posesji

Jeden z mieszkańców Escombe w Queensburgh wyjrzał przez okno swojej sypialni i zobaczył dwie duże czarne mamby splecione wzajemnie. To dwa samce, które walczyły ze sobą. Choć sam widok musiał być spektakularny, to zachowanie węży nie jest niezwykłe. Podczas gdy u nas jest lato, w położonym na półkuli południowej RPA jest zima - okres godowy czarnej mamby, jak informuje Nick Evans, ratownik węży, który zamieścił w sieci film nagrany przez swojego przyjaciela Duncana Slabberta.

Zazwyczaj walka tych jadowitych węży jest dość krótka. Tym razem walczyły ponad pół godziny. Po 15 minutach mieszkańcy zadzwonili do Duncana, który próbował skontaktować się z łowcą węży, który nie mógł odebrać telefonu. Postanowił więc pojechać szybko na miejsce i sam jeszcze przez 15-20 minut mógł obserwować to widowisko, co uwiecznił na nagraniu.

Węże zostały złapane i wywiezione

Walka czarnych mamb o zdobycie samicy jest niezwykle ciekawa i polega na demonstracji siły do momentu, aż przeciwnik odpuści. Oplatają się wówczas i, tak jak widać to na filmie, mogą np. próbować przycisnąć głowę drugiego samca do ziemi. Węże nie gryzą się wzajemnie i są generalnie odporne na jad własnego gatunku.

― Kilka razy miałem szczęście być świadkiem walki węży, ale nigdy nie dłużej niż kilka sekund. Samce mamb nie gryzą się nawzajem. Walczą, aż jeden się podda. ― Informuje w mediach społecznościowych Nick Evans, ratownik węży.

Niezależnie od wyniku potyczek, obie strony są na tyle wyczerpane po wysiłku, że nie mają sił nawet na szybką ucieczkę. Oba osobniki zostały złapane, zmierzone i wywiezione z dala od terenów zamieszkałych. Mniejszy wąż miał ponad 2,5 metra długości, większy ponad 2,6 metra i był prawie 300 gramów cięższy.

Większa mamba próbowała przygwoździć szyję mniejszej mamby do ziemi, przytrzymując ją tam przez sekundę lub dwie. Duncan był świadkiem tego zachowania jakieś trzy razy, zanim mniejszy poddał się i zaczął się oddalać. Oczywiście mieszkańcy nie byli zachwyceni obecnością mamb w ogrodzie. Mało kto by był. Tak więc Duncan umiejętnie złapał oba. Na szczęście mamby są wyczerpane po bitwie, więc nawet jeśli jedna próbuje uciec, podczas gdy druga jest łapana, łowca węży może dogonić tego drugiego.
Opisuje Nick Evans na swoim profilu na Facebooku

Czarne mamby to jedne z najbardziej jadowitych węży

Żyją w południowej i wschodniej części kontynentu, gdzie nieustannie budzą strach. To najbardziej śmiercionośne węże w Afryce, ich jad zabija człowieka w 20 minut. Na szczęście człowieka aatakują jedynie wtedy, gdy zostaną zaskoczone i poczują się zagrożone.

Co można znaleźć w śmietniku?Przemysław BiałkowskiProgram Czysta Polska
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas