Pytanie o węża w "Milionerach" warte było aż ćwierć miliona
To było niezwykle trudne pytanie dla uczestnika teleturnieju "Milionerzy". Zapytano go o oczy węży, a dokładniej o to, który z nich ma okrągłe źrenice. Za prawidłową odpowiedź płacono tu niebagatelne ćwierć miliona złotych.
Węże nie tak często goszczą w teleturniejach i pytaniach o tak wysoką stawkę. Rafał Sidorowicz z Legionowa w teleturnieju "Milionerzy" doszedł aż do etapu 125 tysięcy, który to poziom już osiągnął. Do gry w nowym odcinku przystąpił zatem z opcją wygrania ćwierć miliona złotych.
Musiał jednak odpowiedzieć na pytanie, kto to jest łożyrok albo ożyrok w gwarze śląskiej. To ktoś, kto się upija, ale on nie wiedział tego, zatem poprosił o skorzystanie z koła ratunkowego, jakie miał jeszcze do dyspozycji. Była to zamiana pytania na inne.
Które węże mają okrągłe źrenice?
Nowe pytanie dotyczyło węży, a dokładniej - ich oczu. Pytano o źrenice tych gadów, które bywają pionowe, poziome albo okrągłe. Gracz miał wskazać, który z węży ma źrenice okrągłe. Do wyboru były cztery opcje:
- kobry indyjskie
- grzechotniki rogate
- boa dusiciele
- żmije zygzakowate
Myślenie zawodnika mocno krążyło wokół żmij zygzakowatych, które - jak trafnie podał - są naszymi wężami rodzimymi. To jedyny przedstawiciel żmij w Polsce i tej części Europy. Czy jednak żmije mają takie okrągłe źrenice?
Jeżeli ktoś kiedykolwiek napotkał w Polsce żmiję zygzakowatą, może zapamiętał, że akurat wśród naszych węży to ona stanowi wyjątek. Inne polskie węże jak gniewosz plamisty, zaskroniec zwyczajny i zaskroniec rybołów czy wąż Eskulapa mają źrenice wyraźnie okrągłe, a ona - zdecydowanie pionowe. To zresztą skuteczny sposób, aby odróżnić jadowitą żmiję zygzakowatą od innych polskich węży niejadowitych.
Okrągłe źrenice wyróżniają zdradnicowate
Skoro tak, to czy boa dusiciel jest prawidłową odpowiedzią na pytanie o ćwierć miliona w "Milionerach"? To także wąż niejadowity, jak gniewosz, zaskroniec czy wąż Eskulapa? No tak, ale boa dusiciel należy do dusicieli, które w Polsce nie występują. A dusiciele charakteryzują się tym, że ich źrenice są pionowe.
Gadem o okrągłych źrenicach jest kobra indyjska, znana także jako okularnik. Ten znany wąż żyjący w Indiach, Pakistanie i na Cejlonie ma - podobnie jak inne kobry - okrągłe źrenice za przezroczystą powieką. To cecha wyróżniająca te węże.
Zawodnik nie zdecydował się jednak na jej zaznaczenie. Zrezygnował z gry i nie zaznaczył niczego. Gdyby wskazał żmiję zygzakowatą, przegrałby. A tak zabrał ze studia 125 tysięcy złotych.
Hubert Urbański jako uzasadnienie odpowiedzi podał, że okrągłe źrenice mają węże prowadzące głównie dzienny tryb życia. To jest pewna reguła, ale jest od niej wiele wyjątków. Okrągłe źrenice mają nie tylko kobry, ale i inne zdradnicowate np., tajpan czy mamby. Istnieją wśród węży także źrenice poziome. To jednak rzadkość. Takie źrenice i zarazem niesamowite oczy mają niektóre gatunku należące do nadrzewnych biczowęży, a także gatunki afrykańskich węży z rodzaju Thelotornis.