Polskie sokoły zachwyciły arabskich szejków. Ptaki biorą udział w wyścigach
Szejkowie pokochali polskie ptaki. To właśnie sokoły osiągają zawrotne ceny na międzynarodowych aukcjach. Co w nich takiego wyjątkowego? Sprawdzał Marcin Szumowski, reporter programu "Czysta Polska".
Wyścigi koni, chartów i wielbłądów to w wielu krajach świata niszowe i kosztowne hobby, ale powszechnie znane. Arabowie od niedawna zachwycają się wyścigami z udziałem innych zwierząt - zawrotnie szybkich sokołów. Ptaki kupują między innymi od polskich sokolników.
Konkurs lotów sokołów w Arabii Saudyjskiej
Igor Kowalski, sokolnik z 16-letnim stażem mówi, że wyścigi sokołów stały się wśród Szejków bardzo popularne. Arabowie są zachwyceni wdziękiem polskich ptaków, które na aukcjach za granicą osiągają wysokie ceny.
Polskie sokoły, które trafiają do krajów takich jak Arabia Saudyjska, są sprzedawane za średnio 4 tys. euro, uważa Kowalski. - Wyścigi sokołów są wśród Szejków bardzo modne - mówił w Programie "Czysta Polska" Polsat News polski sokolnik.
W takich wyścigach ptaków liczy się głównie czas dotarcia do celu, czyli szybkość, którą sokoły wędrowne oraz rarogi (ptaki z rodziny sokołowatych) mogą się poszczycić.
Sokolnictwo w Polsce
W hodowli Igora Kowalskiego znajduje się obecnie ok. 60 sokołów wędrownych i rarogów. Praca sokolnika jest wymagająca, ponieważ ptaki muszą być utrzymywane w odpowiednich warunkach, monitorowane i regularnie trenowane. A to nie wszystko. - Jajka trzeba mierzyć i ważyć, czyli sprawdzać czy dobrze się rozwijają - dodaje Kowalski.
Populacja sokołów wędrownych została w Polsce odbudowana. Reintrodukcje były prowadzone przez sześć ośrodków w kraju.
Obecnie w Polsce występuje ok. 100 par lęgowych sokołów wędrownych.
Polskie sokolnictwo zostało wpisane w 2021 roku na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Sokolnictwo oznacza łowy z wytrenowanymi do tego celu ptakami drapieżnymi. Największy rozkwit sokolnictwa w Polsce przypadł na XVI wiek.