Odkryto kolejnego "rekina widmo". To zupełnie nowy gatunek
Oprac.: Dawid Długosz
"Rekin widmo", czyli Harriota avia, to nowy gatunek odkryty przez nowozelandzkich uczonych. Zwierzę żyje na dużych głębokościach w Oceanie Spokojnym. Nowy rekin nie przypomina jednak typowych przedstawicieli gatunku i wyróżnia się ogonem o bardzo dużej długości sięgającej połowy ciała.
Na świecie zidentyfikowano dotychczas ponad 500 gatunków rekinów, z których tylko trzy żyją w Bałtyku. Wiele z nich jest zagrożonych, co jest związane także z działalnością człowieka. Do listy gatunków dołącza nowe stworzenie, które sklasyfikowano pod nazwą Harriota avia i zostało odkryte przez nowozelandzkich uczonych.
"Rekin widmo" Harriota avia zamieszkuje Ocean Spokojny
Harriota avia, czyli "rekin widmo", to zwierzę zamieszkujące głębiny Oceanu Spokojnego. Natrafienie na przedstawicieli gatunku nie jest jednak proste, gdyż znajduje się on na głębokości sięgającej aż 2600 metrów.
Na rekina natrafiano w obszarze dna Oceanu Spokojnego znanym pod nazwą Grzbiet Chatham, który znajduje się na wschód od Nowej Zelandii. Jest to przedstawiciel tzw. rekinów duchów.
Zdjęcie "rekina widmo" ujawnia nam, że jest to zwierzę pozbawione łusek oraz charakteryzujące się bardzo długim ogonem. Naukowcy sądzą, że może on sięgać nawet połowy długości całego ciała. W dalszej części ulega mocnemu zwężeniu i jest zakończony czymś, co może przypominać "nić".
Nowy gatunek rekina będzie trudno zbadać
Zdjęcie prezentujące Harriota avia to w zasadzie wszystko, czym obecnie dysponujemy. Na temat nowego gatunku rekina wiadomo bardzo niewiele. Nieznane są jego biologia czy zwyczaje. Naukowcy nie są nawet w stanie osądzić, czy zwierzę jest w jakimś stopniu niebezpieczne. Na to potrzeba będzie dokładniejszych badań, a te nie będą proste.
Miejsce występowania "rekina widmo" sprawia, że badania nad nowym gatunkiem będą bardzo utrudnione. Wyprawy mają wiązać się z nurkowaniem na duże głębokości, gdzie specjaliści będą szukać kolejnych przedstawicieli Harriota avia. Wiemy, że chcą tego podjąć się naukowcy z Krajowego Instytutu Badań Wody i Atmosfery (NIWA) w Nowej Zelandii.
Autorką nazwy nowego gatunku jest dr Brit Finucci. Naukowczyni Wyjaśnia, że "Avia" po łacinie to "babcia" i jest to hołd złożony jej bliskiej, która wspierała jej karierę naukową.