Rekiny w poważnym zagrożeniu. Nasz ekologiczny wynalazek może im zaszkodzić

PEM, czyli pola elektromagnetyczne morskich farm wiatrowych mają prawdopodobnie fatalny wpływ na pływające w oceanach rekiny - wynika z badań, które opublikowano na kongresie Towarzystwa Biologii Eksperymentalnej w Pradze. Stanie sie tak, gdy farmy przejdą na większą skalę na prąd stały.

Żarłacz biały jest wrażliwy na bodźce
Żarłacz biały jest wrażliwy na bodźcewhitepointer123RF/PICSEL

- Obecnie farmy wiatrowe zlokalizowane w odległości mniejszej niż 50 km od wybrzeża wykorzystują prąd przemienny, natomiast w przyszłości planowane jest wybudowanie mocniejszych farm wiatrowych w odległości ponad 50 km, które będą wykorzystywać prąd stały - informuje Julie Lucas z Francuskiego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu. I to właśnie jest problem.

Prąd przemienny, co już stwierdzono, nie ma niekorzystnego wpływu na rekiny, zatem zwierzęta bardzo wrażliwe na zmiany pola elektromagnetycznego. Z prądem stałym może być inaczej, a to on ma przepływać przez kable morskich farm wiatrowych. Ich budowa w odległości ponad 50 km od wybrzeży, zatem na otwartym morzu, może istotnie zmienić warunki życia w oceanach i wpłynąć zwłaszcza na ryby chrzęstnoszkieletowe, takie jak rekiny.

A morskie farmy wiatrowe należą do kluczowych źródeł energii odnawialnej, które mają pomóc ludzkości w odejściu na stałe od paliw kopalnych i podnieść bezpieczeństwo ekologiczne świata. Mogą jednak mieć skutki uboczne.

Rekinek psi to nieduża ryba dennaelenapodolnaja123RF/PICSEL

Prąd stały, prąd zmienny przepływają przez morze

Zarówno prądy AC, jak i DC wytwarzają silne pola magnetyczne w wodzie. A ryby chrzęstnoszkieletowe takie jak płaszczki czy właśnie rekiny wykorzystują pole elektromagnetyczne do orientacji w oceanach, znajdowania żerowisk, migracji i przemieszczania się. Zakłócenie przepływu tych fal elektromagnetycznych poprzez farmy wiatrowe może wpłynąć na nie źle.

Badania, które zostały przeprowadzone na kilku gatunkach rekinów, w tym na rekinkach psich żyjących w wodach oblewających Europę (także Bałtyku) wskazują na to, że wpływ zmiennych pół elektromagnetycznych nie jest zabójczy dla ryb sam w sobie, nie powoduje także zmian w rozwoju ich zarodków. Może jednak poważnie zakłócić sposób poruszania się rekinów w morzach. Aby to zrozumieć, trzeba wykonać jeszcze wiele pomiarów, przy czym rozwoju morskich farm wiatrowych już raczej nie powstrzymamy.

Polskie farmy wiatrowe na Bałtyku

 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas