Odkryli fenomen futra niedźwiedzia polarnego. "To koniec kurtek puchowych"

Kto wie, czy to nie przełom w przemyśle odzieżowym. Pismo "Science" donosi, że Chińczycy wyprodukowali tworzywo wzorowane na futrze niedźwiedzia polarnego. Okazuje się, że jest równie ciepłe jak kurtka puchowa, a pięciokrotnie od niej cieńsze. Zdaniem chińskich odkrywców, wkrótce ludzie będą zakładali na zimę takie futra, jakie mają niedźwiedzie polarne.

Niedźwiedź polarny
Niedźwiedź polarnySergio Pitamitz/VWPicsGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Nie zdarte jednak z ich ciał, ale wytworzone sztucznie i wzorowane na konstrukcji włosów największych lądowych drapieżników świata. W toku ewolucji niedźwiedzie polarne dostosowały się do życia w dużych mrozach Arktyki i ich futro także przeszło przemianę w tym kierunku. Poza tym, że w gruncie rzeczy nie jest białe i że ten kolor zwierzęcia to iluzja, bodaj najbardziej niezwykła w świecie zwierząt (o czym można PRZECZYTAĆ TUTAJ), jest tez nadzwyczajnie ciepłe i chroniące ciało niedźwiedzia.

Chińscy naukowcy zainteresowali się sierścią tego arktycznego drapieżnika i odkryli sukces tego wynalazku przyrody. Zauważyli, że rdzeń każdego włosa futra niedźwiedzia polarnego zawiera dziesiątki maleńkich kieszeni powietrznych, które zapobiegają odprowadzaniu ciepła, zapewniając niedźwiedziom ciepło w surowym środowisku arktycznym. Tak zbudowany rdzeń włosa dodatkowo otoczony gęstą powłoką zewnętrzną, która jest wodoodporna, elastyczna i wytrzymała. To podsunęło pomysł, by stworzyć podobnie funkcjonujące tworzywo na odzież.

Niedźwiedź polarny okazał się inspiracją

O sprawie pisze "Science". Donosi mianowicie, że sweter wykonany z włókna imitującego futro niedźwiedzia polarnego zapewnia tyle samo ciepła co kurtka puchowa, mimo że jest o jedną piątą cieńszy. Tworzą go sztuczne włókna wykonane z lekkiego, syntetycznego materiału. Jest ono odporne na pranie, barwienie, działanie środków chemicznych, do tego bardzo rozciągliwe, wodo- i wiatroodporne.

Chińczycy uważają, że to epokowe odkrycie i oznacza koniec kurtek puchowych oraz wykorzystania pierza do ocieplania odzieży.

Niedźwiedź polarny
Niedźwiedź polarnyOzge Elif Kizil/ ISWGetty Images

Włókno bazujące na futrze niedźwiedzia polarnego może zostać wykorzystane w produkcji kołder czy odzieży, które okazują się bardzo lekkie i trwałe. Chińczycy sugerują, że włókna nadadzą się nie tylko do komercyjnej produkcji kurtek, swetrów, kołder i poduszek, ale także do stworzenia profesjonalnej odzieży ochronnej nawet dla wojska czy podróży kosmicznych. Zbudowane z nich skafandry nie będą wymagały dodatkowych ociepleń. - Możemy całkowicie zrezygnować z pozyskiwania skór i futer oraz piór zwierzęcych. To koniec - oznajmił współautor odkrycia Weiwei Gao z Uniwersytetu Zhejiang w Chinach.

Istotna jest bowiem nie tylko termoizolacja tych włókien, ale również ich rozciągliwość. Nie są tak kruche jak poprzednie, można z nich formować tkaniny i odporne powłoki. Nawet rozciągnięcie włókien do niebywałych naprężeń nie osłabia ich właściwości izolacyjnych. Rozciągnięcie ich do dwukrotnie większej długości nie sprawiło, by włókno zmieniło kształt i strukturę, podobnie jak zanurzeniu go w wodzie, wysuszenie lub farbowanie.

Chińczycy dokonali także prób z udziałem ochotników, którzy w wykonanych z tych niedźwiedzich włókien swetrach przebywali w temperaturze -20 stopni Celsjusza. Izolacja tkaniny okazała się wyższa niż w wypadku kurtek puchowych, nie mówiąc o wełnie czy bawełnie.

Dwa niedźwiedzie czarne zatrzymane. Udaremniono przemyt trofeów z USAmateriały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas