Niektóre dolatują aż do Polski. Odkryto nowy gatunek oceanicznego ptaka

Nowy i dość tajemniczy gatunek oceannika - jednego z subtelnych z wyglądu, ale bardzo wytrzymałych ptaków morskich - opisał międzynarodowy zespół ornitologów w Chile. To ptaki wręcz niesamowite. Latają nad morzami i oceanami, ale potrafią gniazdować w głębi lądu, nawet na pustyniach. Nowy gatunek oceannika wybrał z kolei... wysokie góry.

Oceanniki potrafią odlatywać daleko od morza
Oceanniki potrafią odlatywać daleko od morzaM. Watson/ardea.comEast News

Niegdyś oceanniki zaliczano do nawałników - grupy wyglądających dość delikatnie ptaków morskich, które potrafią jednak wykazać się niewyobrażalną odpornością i siłą. Nawałniki radzą sobie z burzami, sztormami, z podróżami na wielkie odległości. 

Oceanniki żyją na północy, ale lubią podróżować

Oceanniki są ptakami głównie półkuli południowej i żyją zwłaszcza na terenach subantarktycznych, ale zimują daleko od nich i pokonują ogromne odległości nad otwartymi wodami.

Oceannik żółtopłetwy chociażby lubi wyspy u brzegów Antarktydy, ale także u brzegów Chile, w tym Ziemię Ognistą. Zimuje daleko na północy, aż za równikiem, co już pokazuje jak daleko potrafią dolecieć te ptaki. Widuje się je na Atlantyku. Mało tego, są informacje o tym, że widywano je nawet w Europie, w tym okazjonalnie w Polsce. To bowiem jedni z rekordzistów pod względem lotu nad morzem, a nie potrzebują do tego tak wielkich skrzydeł jak albatrosy czy fregaty.

Mamy też oceannika białoskrzydłego, który jest już ograniczony raczej do wysepek u wybrzeży środkowego Chile. Jest ich tam sporo i na nich ptak gniazduje, a łowi ryby i głowonogi na otwartym Pacyfiku. Za to oceannik krótkodzioby zamieszkuje wybrzeża północnego Chile oraz Peru, a dolatuje aż do Galapagos. Oba te ptaki mają dość nietypowy sposób gniazdowania, bo zapędzają się w tym celu daleko w głąb kontynentu południowoamerykańskiego. Pierwszego spotyka się nawet w Patagonii, a drugiego - chociażby na najbardziej suchej na świecie chilijskiej pustyni Atacama.

Oceannik krótkodzioby nad oceanemagamiphoto123RF/PICSEL

Umówmy się, że wszędzie spodziewalibyśmy się spotkać morskiego ptaka żywiącego się rybami i kalmarami, ale nie na pustyni czy w górach.

Nowy morski ptak gniazduje w Andach

Nowo odkryty, czwarty gatunek oceannika to właśnie ptak, który wybiera góry. Czasopismo "Zootaxa" dostarcza informacji na temat tego zwierzęcia nazwanego Oceanites barrosi, który jest teraz odrębnym gatunkiem i - według ornitologów - oddzielił się od reszty nawałników dawno, ok. 15-18 mln lat temu. 

Ptak ten zakłada gniazda w pasmach andyjskich w środkowym Chile. Stamtąd potrafi dolatywać nad wody Pacyfiku, by się pożywić. Na lądzie spędza tylko czas zakładania gniazda i wychowu młodych, potem w zasadzie nie opuszcza już oceanu. To wszystko sprawia, że bardzo trudno go zaobserwować i zbadać.

Oceanniki ważą około 40 gramów, więc są najmniejszymi stałocieplnymi zwierzętami rozmnażającymi się w regionie Antarktydy.

Oceanniki potrafią niemal spacerować po powierzchni morzaWikimediaWikimedia Commons
Pójdźka, czyli wyjątkowa polska sowa. Jej liczebność malejePolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas