Jeleń zaplątał się w choinkowe lampki. To efekt naszego śmiecenia

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Ryczący jeleń w czasie rykowiska ze świątecznymi lampkami zaplątanymi w rogi? To nie jest wcale nieśmieszny bożonarodzeniowy dowcip, a kolejny dowód na problem zaśmiecania przyrody. Karkonoski Park Narodowy opublikował zdjęcie, na którym widać, z jakim problemem wciąż nie umiemy się rozprawić.

Karkonoski Park Narodowy opublikował zdjęcie jelenia, który zaplątał się w choinkowe lampki
Karkonoski Park Narodowy opublikował zdjęcie jelenia, który zaplątał się w choinkowe lampki123RF/Facebook/Karkonoski Park Narodowy123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

"Może w familijnych filmach bożonarodzeniowych renifer zaplątany w świąteczne lampki budzi dobre skojarzenia, ale jeleń, który zaplątał się w wyrzucone przez kogoś oświetlenie choinkowe na obrzeżach karkonoskiej miejscowości wygląda tylko smutno". Zdjęcie z takim podpisem opublikował niedawno Karkonoski Park Narodowy.

Zdjęcie przedstawia byka, w którego rogi zaplątały się choinkowe lampki. Nie wiadomo, jak zwierzę "ubrało się" w świąteczną ozdobę, jednak ujęcie to stanowi symbol współczesnego problemu, jakim jest konsumpcjonizm oraz gigantyczna skala śmiecenia.

Zwierzęta w ludzkich pułapkach

Już dawno temu naukowcy potwierdzili, że wyrzucane przez ludzi puszki i butelki stają się pułapkami dla zwierząt. W badaniu z czerwca 2022 r. sprawdzono zawartość niemal tysiąca takich pojemników. Wewnątrz 56 proc. z nich badacze znaleźli ponad 10 tys. martwych zwierząt: bezkręgowców, drobnych ssaków, płazów i gadów. Część to gatunki chronione.

Zwierzęta giną więc najczęściej w męczarniach z głodu czy wycieńczenia. Rozkładające się truchła zaczynają natomiast przywabiać kolejną ważną ekologicznie grupę - saprofagów, a zwłaszcza padlinożerców.

Zwierzęta wpadają w rozmaite pułapki zastawione przez ludzi. Niektóre są montowane umyślnie, inne stanowią śmiertelne niebezpieczeństwo w konsekwencji braku ludzkiej wyobraźni. Niektórymi z nich są np. odkryte studzienki melioracyjne oraz niebezpieczne odpady przemysłowe. Ogromne niebezpieczeństwo grozi też zwierzętom z ręki kłusowników, którzy zakładają wymyślne lub prymitywne pułapki.

Zaśmiecanie środowiska jest jednym z naczelnych wyzwań w kwestii ochrony przyrody. Do najczęściej spotykanych w środowisku śmieci, zwłaszcza na miejskich i podmiejskich terenach zieleni, zalicza się opakowania po żywności i napojach, jednak w lasach i wodach, zwłaszcza na obrzeżach miast, można znaleźć porzucone opony, ubrania, sprzęt AGD, oraz wiele innych nawet niebezpiecznych odpadów.

Kostka brukowa ze śmieci. Polskie patenty na recykling odpadówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas