Jakie ptaki zimują w Polsce i co jedzą, gdy jest mróz?

Oprac.: Anna Gburek

Ptaki zimujące w Polsce nie zawsze mają lekko. Sikorki, kosy, wróble czy kruki... to tylko niektóre z gatunków, które można obserwować w Polsce przez cały rok. Niektóre z nich zostają, a jeszcze inne dopiero na zimę zjawiają się w naszym kraju, migrując z terenów Skandynawii czy Rosji, gdzie zima jest zbyt ostra. Jak pomóc zimującym ptakom przetrwać najzimniejsze miesiące? Sprawdź, jakie ptaki zimują w Polsce i czym je dokarmiać.

Wśród ptaków zimujących w Polsce znajduje się wiele dobrze znanych gatunków zamieszkujących miasta.
Wśród ptaków zimujących w Polsce znajduje się wiele dobrze znanych gatunków zamieszkujących miasta.123RF/PICSEL

Małe ptaki zimujące w Polsce

Niezależnie od tego, gdzie mieszkasz, możesz obserwować skrzydlatych przyjaciół przez cały rok. Niektóre małe ptaki zimujące w Polsce dobrze przystosowały się do życia w ruchliwym mieście. Należą do nich choćby gołębię o przeróżnym umaszczeniu, wrony czy sroki. Wśród bywalców blokowisk coraz częściej można spotkać także kosy, które z obszarów leśnych przeniosły się także do wsi czy mocno zadrzewionych osiedli w miastach. Choć kosy są gatunkiem ptaków migrujących na zimę do ciepłych krajów, dziś ze względu na coraz cieplejsze zimy i stały dostęp do pożywienia można je obserwować również zimą. 

W miastach najczęściej można spotkać wróble, kawki gawrony, sójki i sikory - szczególnie sikorki modraszki, bogatki i czubatki. Ze względu na małą liczbę rzadziej można zaobserwować kruki, które jako ptaki wszystkożerne dobrze radzą sobie w miastach i na wsiach.  

Na wsiach i w ogrodach, gdzie jest duży dostęp do owoców pozostałych na drzewach i krzewach, można zaobserwować gatunki, które żywią się właśnie owocami. Należą do nich: jemiołuszki, trznadle czy gile - małe ptaki zimujące w Polsce o charakterystycznym czerwonym brzuszku. Na wsiach często można odnaleźć także szczygły - prawdziwych amatorów nasion osowatych

Wiele ciekawych gatunków małych ptaków zimujących w Polsce zobaczysz także w lasach. Należą do nich: dzięcioły: duże, średnie, czarne czy trójpalczaste, raniuszki, strzyżyki, kowaliki, drozdy, a nawet mysikróliki. Z kolei na polach przylegających do lasów na białym śniegu dobrze widać cietrzewie, czyże czy dzwońce.  

Duże ptaki zimujące w Polsce

Duże ptaki zimujące w Polsce najszybciej zaobserwujesz w lasach, na wsiach czy na polach i przy zbiornikach wodnych, gdzie mają dużą przestrzeń i dostęp do pożywienia. Wśród nich można wymienić szczególnie ptaki drapieżne np. objęty ochroną myszołów, który poluje na gryzonie, krety, gady i płazy. Do dużych ptaków zimujących w Polsce zalicza się także pustułka zwyczajna, puchacz, orzeł, jastrząb, sokół, uszatka czy puszczyk. Na polach można odnaleźć kuropatwy i bażanty

Wiele gatunków ptaków zimujących w Polsce - zarówno tych rodzimych, jak i migrujących z innych krajów można zobaczyć nad zbiornikami wodnymi. Do widoku kaczki krzyżówki, łabędzia czy czapli siwej i białej, mew, już się przyzwyczailiśmy. Jednak zima jest także dobrym okresem do obserwacji gości. Kaczka lodówka przylatuje do Polski z terenów Skandynawii i Rosji, gdzie klimat jest zbyt mroźny. Ostatnio coraz częściej można zaobserwować gęś tundrową.

Czym karmić ptaki zimujące w Polsce?

Niektóre ptaki zimujące w Polsce spokojnie poradzą sobie z niedoborem pożywiania. Kiedy latem żywią się nasionami, zimą często przechodzą na dietę owocową. Z kolei gatunki drapieżne żywiąc się małymi zwierzętami, polują cały rok w ten sam sposób.  

Niestety nie wszystkie ptaki zimujące w Polsce radzą sobie tak dobrze. Kwiczoły, rudziki, strzyżyki czy mysikróliki często z powodu zbyt małej ilości pożywiania podejmują decyzję o wyemigrowaniu z Polski na zimę. Warto zatem pozostawiać im pożywienie w parkach i ogrodach, a do karmników wsypywać odpowiednio dobraną mieszankę ziaren i nasion

Wiele osób zastanawia się, czym dokarmiać ptaki zimą. Z pewnością biały chleb pełen konserwantów i soli jest najgorszym wyborem dla wszystkich ptaków zarówno gołębi, jak i łabędzi. Jeśli decydujesz się na założenie karmnika na swoim tarasie czy w ogrodzie uzupełnij go specjalną mieszanką ziaren dla dzikich ptaków. W ich składzie najczęściej znajduje się słonecznik, który preferuje większość ptaków zimujących w Polsce, a także proso czy uwielbiane przez sikorki orzeszki ziemne.  

Karmnik można uzupełnić także suszonymi owocami, takimi jak rodzynki czy jabłko, które uwielbiają rudziki. Sikory z kolei z pewnością zwabisz kulami tłuszczowymi czy zawieszoną na sznurku słoniną.  

Dokarmiając ptaki zimujące w Polsce, warto pamiętać, aby robić to systematycznie. Pokarm należy wsypać dopiero zimą, aby nie zaburzyć naturalnych wędrówek ptaków i skończyć wraz z nadejściem wiosny. Karmnik koniecznie zawieś w miejscu zacisznym i wolnym od dostępu drapieżników np. kotów, aby ptaki nie bały się do niego podlecieć.  

Przeczytaj także: 

Dzikie zwierzęta zimą. Jak pomagać, żeby im nie szkodzić?Polsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas