Jak zwierzęta widzą świat? Teraz sami możemy się o tym przekonać
Naukowcy przekonują, że opracowali kamerę, która pozwoli nam patrzeć oczami zwierzęcia lepiej niż kiedykolwiek wcześniej. Technologia wykorzystuje połączenie nowatorskiego sprzętu i oprogramowania do tworzenia obrazów i filmów, które dokładnie odzwierciedlają kolory widziane przez pszczoły czy ptaki.
Naukowcy z Uniwersytetu w Sussex w Wielkiej Brytanii i Hanley Color Lab na Uniwersytecie George Mason w USA zaprojektowali innowacyjną technologię, która z 90 proc. wiernością oddaje dynamiczny kolorowy świat widziany przez różne gatunki zwierząt.
Spójrz na świat oczami zwierząt
To ich zdaniem znacząca zmiana w naszej zdolności pojmowania i przedstawiania wizualnej perspektywy zwierząt. Bo w przeciwieństwie do ludzi zwierzęta posiadają wyjątkowe zdolności, jak postrzeganie światła UV, wykraczające poza granice ludzkiego wzroku.
A po co w ogóle szukali sposobów na zrekonstruowanie tych doświadczeń wizualnych? Jak wyjaśniają, zrozumienie kolorów, które widzą zwierzęta, może pomóc w zrozumieniu ich komunikacji i nawigacji. Tymczasem tradycyjne metody są często czasochłonne, wymagają określonych warunków oświetleniowych i trudno jest skutecznie uchwycić ruchome obrazy.
Aby pokonać te wyzwania, zespół badawczy wprowadził pionierską kamerę i system oprogramowania umożliwiający nagrywanie w naturalnych warunkach oświetleniowych filmów dokumentujących to, co faktycznie widzą zwierzęta.
Każdy może skorzystać z innowacyjnej technologii
Kamera nagrywa wideo w czterech kanałach: niebieskim, zielonym, czerwonym i UV. Przechwycone dane są następnie przetwarzane w celu wygenerowania dokładnego filmu odzwierciedlającego sposób, w jaki zwierzęta postrzegają te kolory.
Co imponujące, system wykazał dokładność przewidywania postrzeganych kolorów na poziomie ponad 92 proc. w porównaniu z metodami tradycyjnymi.
Wprowadzenie tej przełomowej technologii niesie zdaniem ekspertów głębokie implikacje, bo oprócz zapewnienia naukowcom nowej sfery eksploracji, oferuje filmowcom możliwość tworzenia żywych i autentycznych portretów wizualnych perspektyw różnych gatunków zwierząt.
Szczególnie że prototyp zbudowany jest z dostępnych na rynku kamer zamkniętych w modułowej obudowie drukowanej w 3D, a oprogramowanie jest typu open source, co ułatwia jego wykorzystanie przez innych badaczy do przyszłego rozwoju. Co więcej, priorytetem była tu łatwość obsługi i tam, gdzie ma to zastosowanie, wykorzystuje się automatyzację i platformy interaktywne.