Ile żubrów jest w Polsce? W jednym miejscu szybko się rozmnożyły

Coroczne liczenie żubrów linii białowieskiej i nizinno-kaukaskiej pozwala przyjrzeć się temu, jak w Polsce rozwija się populacja tego majestatycznego zwierzęta. Czy możemy być dumni z wyników tegorocznych obliczeń?

Na koniec 2023 r. w Polsce według obliczeń żyło 2820 żubrów
Na koniec 2023 r. w Polsce według obliczeń żyło 2820 żubrówMartin Zwick/REDA&CO/Universal Images GroupGetty Images

Redakcja Księgi Rodowodowej Żubrów poinformowała o corocznych wynikach wielkiego liczenia żubrów na terenie Polski. Według sporządzonych statystyk w naszym kraju żyje obecnie 2820 tych pięknych i wyjątkowych zwierząt. Poprzednie statystyki podawały, że w Polsce żyje 2603 osobników.

Zdecydowana większość zwierząt żyje na wolności (ponad 2620 żubrów). W ośrodkach hodowlanych i ogrodach zoologicznych, znajdujących się w 25 lokalizacjach m.in. w Puszczy Białowieskiej i w Bieszczadach przebywa niecałe 200 zwierząt.

Populacje żyjące na wolności (jest ich w sumie osiem) zajmują siedliska w Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej. Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszńskiej i Puszczy Romnickiej. Stada żyją też w zachodniej Polsce.

Białowieska linia

Na początku roku odbyło się też liczenie żubrów, przebywających w Puszczy Białowieskiej i jej okolicach. Żubr to symbol puszczy, a zwierzę to widnieje w herbie parku. To właśnie w tym regionie - a także w Bieszczadach - występuje najwięcej osobników. Na obszarach Puszczy Białowieskiej oraz na terenie nadleśnictw Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka w lutym 2024 znajdowały się 892 zwierzęta.

W 2023 r. urodziło się na tych obszarach ok. 100 cieląt. W całej Polsce (oprócz terenów bieszczadzkich) żyją żubry linii białowieskiej, czyli nizinnej. 

Równocześnie białowieskie żubry mierzą się z opresją ze strony człowieka. W 2023 r. kilka zwierząt poniosło śmierć - najgłośniej było o żubrach zabitych przez ciężarówki wojskowe, ale zwierzęta te padają też ofiarą nieostrożnych kierowców i coraz częściej kłusowników.

Populacje żyjące na wolności (jest ich w sumie osiem) zajmują siedliska w Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej. Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszńskiej i Puszczy Romnickiej. Stada żyją też w zachodniej Polsce
Populacje żyjące na wolności (jest ich w sumie osiem) zajmują siedliska w Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej. Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszńskiej i Puszczy Romnickiej. Stada żyją też w zachodniej PolsceArterra/Universal Images GroupGetty Images

Bieszczadzkie żubry rosną w siłę

W Bieszczadach żyją żubry nizinno-kaukaskie. Stado żubrów tu występujących powiększyło się, a tendencja wzrostowa jest obserwowana od 1997 r. Jedynie w 2013 r. odnotowano spadek liczebności żubrów względem roku poprzedniego.

Obecnie występuje tu 811 zwierząt, a poprzednie obliczenia wskazywały, że jest ich 750. Kilka żubrów przebywa w zagrodzie w Mucznem, gdzie zjeżdżają się turyści, chcący przyjrzeć się tym zwierzętom z bliska. Spotkanie żubra żyjącego na wolności nie jest bowiem zadaniem łatwym.

Żubry bieszczadzkie żyją na terenie kilku leśnictw: Baligród, Cisna, Stuposiany, Komańcza, Lesko i Lutowiska, ale zwierzęta pojawiają się sporadycznie także w innych miejscach. Zwierzęta bytują na tym obszarze najczęściej w grupach.

Choć żubr jest w Polsce zwierzęciem chronionym i powszechnie podziwianym, rosnąca populacja żubrów budzi w niektórych naukowców obawy związane np. ze szkodami, jakie rolnicy mogą ponieść na swoich polach w wyniku żerowania żubrów.

"Wydarzenia": Bielik zatruł się pokarmem. Winnymi okazali się myśliwiPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas