Białowieskie żubry policzone. Młode się rodzą, ale wiele zwierząt umiera

Białowieski Park Narodowy policzył żubry, które znajdują się na terenie Puszczy Białowieskiej i w jej pobliżu. Park zwraca uwagę, że żubrów w Polsce jest coraz więcej. Z kolei przyrodnicy alarmują, że te reliktowe zwierzęta nie są w naszym kraju bezpieczne.

Białowieski Park Narodowy policzył żubry, które znajdują się na terenie Puszczy Białowieskiej i jej obszarach
Białowieski Park Narodowy policzył żubry, które znajdują się na terenie Puszczy Białowieskiej i jej obszarachADAM LAWNIKEast News

Żubr to symbol Puszczy Białowieskiej. Zwierzę widnieje w herbie parku i właśnie w tym regionie - oraz w Bieszczadach - występuje najwięcej osobników. Na obszarach Puszczy Białowieskiej oraz na terenie nadleśnictw Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka znajduje się obecnie 892 zwierząt - informują pracownicy Białowieskiego Parku Narodowego. W zeszłym roku urodziło się ok. 101 cieląt. 

"Tradycyjnie inwentaryzacja żubrów nie należała do łatwych. Zwierzęta liczono metodą tradycyjnych obserwacji z poziomu ziemi oraz przy wykorzystaniu drona. Sporo zwierząt obserwowano na przylegających do Puszczy polach, gdzie żerują na oziminach czy kukurydziskach" - czytamy w informacji prasowej. Żubry żyjące na wolności liczy się znacznie trudniej - zwierzęta się przemieszczają i mieszają. 

"Jedno jest pewne - populacja ma się dobrze" - informują przedstawiciele parku narodowego. 

Żubr. Symbol Puszczy Białowieskiej i ofiara ludzi

Śmiertelne zdarzenia z udziałem zwierząt zdarzają się w Polsce regularnie. W 2023  r. w rejonie Puszczy Białowieskiej doszło do kilku wypadków, w wyniku których śmierć poniosło co najmniej kilka zwierząt. Trzy żubry zginęły w wyniku potrącenia przez wojskowe ciężarówki, a jedno zwierzę zostało zastrzelone na polecenie dyrektora Białowieskiego Parku Narodowego

Dzikie stada żubrów są też zagrożone przez nieostrożną jazdę kierowców w okolicach Puszczy - w sumie w 2023 r. w wyniku wypadków drogowych zginęło osiem żubrów. Praktycznie każdego roku zwierzęta umierają w wyniku przypadkowych postrzałów myśliwych i działań kłusowników.

Egzekwowanie prawa jest niestety ułome i wynika to z wielu czynników.
Stefan Jakimiuk, WWF

Kłusownictwo i wypadki

Populacja polskich żubrów wyniosła w 2023 r. 2603 osobników (wyniki podano w kwietniu 2023 r.)Eksperci wskazali wówczas na tendencję wzrostową - w 2021 r. w Polsce znajdowało się o ok. 300 zwierząt mniej. 

Przyrodnicy z WWF zwracali jednak uwagę, że w 2022 r. tylko w trzech województwach zginęły aż 24 żubry. Głównie odpowiedzialni za śmierć zwierząt byli kłusownicy

Przyrodnicy zwracają uwagę, że dochodzenia w sprawie kłusownictwa często są nieskuteczne, a kary za zabicie gatunku chronionego zbyt małe. Problem kłusownictwa w Polsce dotyczy obecnie praktycznie wszystkich gatunków chronionych: wilków, rysi, a nawet niedźwiedzi oraz łosi, do których nie można strzelać na mocy moratorium. 

Populacja polskich żubrów wyniosła w 2023 r. 2603 osobników ADAM LAWNIKEast News

Przyrodnicy apelują do instytucji rządowych, naukowych i społecznych o wypracowanie wspólnego programu, który zmniejszy zagrożenia, jakie czyhają na żubry. W 1919 r. w Polsce umarł ostatni żubr żyjący na wolności, a na przełomie XVIII i XIX w. zwierzęta te można było spotkać jedynie na Kaukazie, a także w Puszczy Białowieskiej. Polski żubr znajduje się pod ochroną i jest gatunkiem reliktowym. W klasyfikacji Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody żubr ma status gatunku bliskiego zagrożenia wyginięciem.

W Polsce można znaleźć 5 wolnych populacji żubra: w Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszyńskiej, Puszczy Boreckiej, Bieszczadach. Piąte stado znajduje się na Pomorzu Zachodnim.

Tragiczne wypadki żubrów. Czy jest ich w Polsce za dużo?Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas