Ile żubrów jest w Polsce? W jednym miejscu szybko się rozmnożyły
Coroczne liczenie żubrów linii białowieskiej i nizinno-kaukaskiej pozwala przyjrzeć się temu, jak w Polsce rozwija się populacja tego majestatycznego zwierzęta. Czy możemy być dumni z wyników tegorocznych obliczeń?
Redakcja Księgi Rodowodowej Żubrów poinformowała o corocznych wynikach wielkiego liczenia żubrów na terenie Polski. Według sporządzonych statystyk w naszym kraju żyje obecnie 2820 tych pięknych i wyjątkowych zwierząt. Poprzednie statystyki podawały, że w Polsce żyje 2603 osobników.
Zdecydowana większość zwierząt żyje na wolności (ponad 2620 żubrów). W ośrodkach hodowlanych i ogrodach zoologicznych, znajdujących się w 25 lokalizacjach m.in. w Puszczy Białowieskiej i w Bieszczadach przebywa niecałe 200 zwierząt.
Populacje żyjące na wolności (jest ich w sumie osiem) zajmują siedliska w Bieszczadach, Lasach Janowskich, Puszczy Augustowskiej. Puszczy Białowieskiej, Puszczy Knyszńskiej i Puszczy Romnickiej. Stada żyją też w zachodniej Polsce.
Białowieska linia
Na początku roku odbyło się też liczenie żubrów, przebywających w Puszczy Białowieskiej i jej okolicach. Żubr to symbol puszczy, a zwierzę to widnieje w herbie parku. To właśnie w tym regionie - a także w Bieszczadach - występuje najwięcej osobników. Na obszarach Puszczy Białowieskiej oraz na terenie nadleśnictw Białowieża, Bielsk, Browsk, Hajnówka, Nurzec i Rudka w lutym 2024 znajdowały się 892 zwierzęta.
W 2023 r. urodziło się na tych obszarach ok. 100 cieląt. W całej Polsce (oprócz terenów bieszczadzkich) żyją żubry linii białowieskiej, czyli nizinnej.
Równocześnie białowieskie żubry mierzą się z opresją ze strony człowieka. W 2023 r. kilka zwierząt poniosło śmierć - najgłośniej było o żubrach zabitych przez ciężarówki wojskowe, ale zwierzęta te padają też ofiarą nieostrożnych kierowców i coraz częściej kłusowników.
Bieszczadzkie żubry rosną w siłę
W Bieszczadach żyją żubry nizinno-kaukaskie. Stado żubrów tu występujących powiększyło się, a tendencja wzrostowa jest obserwowana od 1997 r. Jedynie w 2013 r. odnotowano spadek liczebności żubrów względem roku poprzedniego.
Obecnie występuje tu 811 zwierząt, a poprzednie obliczenia wskazywały, że jest ich 750. Kilka żubrów przebywa w zagrodzie w Mucznem, gdzie zjeżdżają się turyści, chcący przyjrzeć się tym zwierzętom z bliska. Spotkanie żubra żyjącego na wolności nie jest bowiem zadaniem łatwym.
Żubry bieszczadzkie żyją na terenie kilku leśnictw: Baligród, Cisna, Stuposiany, Komańcza, Lesko i Lutowiska, ale zwierzęta pojawiają się sporadycznie także w innych miejscach. Zwierzęta bytują na tym obszarze najczęściej w grupach.
Choć żubr jest w Polsce zwierzęciem chronionym i powszechnie podziwianym, rosnąca populacja żubrów budzi w niektórych naukowców obawy związane np. ze szkodami, jakie rolnicy mogą ponieść na swoich polach w wyniku żerowania żubrów.