Foka nagle wystrzeliła w stronę bielika. "Niczego podobnego nie widziałam"

Tę zaskakującą sytuację uwieczniła obserwatorka przyrody Clare Jacobs na wyspie Wight, która znajduje się u południowych wybrzeży Anglii, na kanale La Manche. To tam szarytka morska - jedna z występujących w kanale fok - zaatakowała polującego w jego wodach na ryby bielika. Najbardziej niezwykły jest jednak sposób tego ataku. "Niczego podobnego nie widziałam" - mówi córka obserwatorki, Megan Jacobs.

Szarytka plująca w stronę bielika
Szarytka plująca w stronę bielikaClare Jacobs/Solent News & Photo AgencyEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wspomnienie pań Clare i Megan Jacobs przytaczają brytyjskie media, m.in. BBC. Megan Jacobs, która jest paleontolożką z Portsmouth na południu Anglii, twierdzi, że to pierwsza taka zaobserwowana i zarejestrowana interakcja dwóch drapieżników.

Bieliki zwyczajne są spotykane na południowych brzegach Anglii i widuje się je polujące na ryby także na wyspie Wight. Jeszcze nie tak dawno nie było to oczywiste, bowiem wielkie ptaki wróciły na Wight dopiero w 2019 roku. Reintrodukowano je tu po latach na bazie osobników sprowadzonych głównie ze Szkocji, bowiem oryginalne bieliki z Wight zostały wytępione w XVIII wieku.

Ostatniego osobnika widziano tu w 1780 roku, gdy stanowiły ulubiony cel popisów strzeleckich i dodatkowo były tępione i trute przez rybaków. Ci uważali, że bieliki wybierają zbyt wiele ryb, więc ich wprowadzenie po latach to także konieczność edukowania na temat realnego wpływu i znaczenia bielika na środowisko, w tym morskie wybrzeża.

Bielik zwyczajny często poluje nad wodami
Bielik zwyczajny często poluje nad wodamiGuy Van Langenhove / Biosphoto / Biosphoto via AFP; Present in Gent/FacebookEast News

Bielik wrócił, szarytka się zdenerwowała

To bowiem równie chętnie polujący nad wodami śródlądowymi, jak i nad brzegami mórz - także w Kanale La Manche, gdzie po drugiej strony spotyka się go tylko na małym skrawku Normandii, a także w Belgii koło Antwerpii, już w głębi lądu. Powrót bielików na Wight to zatem spore wydarzenie.

To jednak znaczy, że przez niemal 150 lat tego ptaka w tej okolicy nie było i jego powrót jest sprawa nową dla wielu miejscowych drapieżników, w tym szarytek morskich. Te ssaki, zwane dawniej fokami szarymi, żyją w Kanale La Manche od lat, a ich liczebność w wodach całej Wielkiej Brytanii określana jest jako wzrostowa. Szarytki od niedawna konkurują zatem o ryby z bielikami i to jest tego efekt.

Uwieczniona przez obserwatorkę foka zaatakowała bowiem lecącego nad wodą bielika w sposób niezwykły. Napluła na niego.

Na zdjęciu widać, jak szarytka strzela w stronę ptaka strumieniem wody z pyska, aby go odstraszyć. Na innym ujęciu widać, jak straszy bielika otwartym pyskiem. Jest wyraźnie agresywna i terytorialna.

"Nie znaliśmy dotąd tego zachowania" - mówią panie Jacobs. "Plucie kojarzy się nam z lamami i alpakami, mamy także kobry plujące wśród węży. U fok to zupełnie nowa sprawa" - czytamy w BBC.

Bielik to nie orzeł. Ptaki w Polsce mają się coraz lepiejSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas