Detektywi pilnie poszukiwani. Trzeba znaleźć 126 "zaginionych" ptaków

Twórcy listy ptaków, których nie widziano od co najmniej dekady (a niektórych od ponad 100 lat!), wzywają obserwatorów ptaków do pomocy w ich zlokalizowaniu. Czy inicjatywa ma szanse powodzenia?

Mnichy, papugi z Ameryki Południowej (zdj. poglądowe)
Mnichy, papugi z Ameryki Południowej (zdj. poglądowe)Sergio Pitamitz/VWPicsEast News

Teoretycznie nie wyginęły, bo nie ma ich w czerwonej księdze gatunków zagrożonych publikowanej przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), ale z drugiej strony nie były widziane od co najmniej dekady.

Takie warunki muszą spełniać ptaki, które trafiły na listę 126 gatunków "zaginionych", sporządzoną na podstawie milionów zapisów zebranych przez obserwatorów ptaków i naukowców-amatorów dokumentujących dziką przyrodę w najbardziej odległych miejscach na naszej planecie.

Ornitolodzy przeszukali w tym celu ponad 42 mln zdjęć, filmów i nagrań audio z witryn tematycznych, aby dowiedzieć się, które ptaki nie zostały udokumentowane w ciągu ostatniej dekady, a przeglądali także zbiory muzealne, czytali artykuły naukowe i konsultowali się z lokalnymi ekspertami.

Ptaki, których dawno nikt nie widział

Zestawienie zostało przygotowane przez American Bird Conservancy, BirdLife International i Re: dziki. Autorzy mają nadzieję, że opublikowanie listy zachęci ludzi do zgłaszania nowych obserwacji niektórych zaginionych ptaków i pobudzi wysiłki na rzecz ochrony przyrody.

Znalezienie niektórych gatunków na liście będzie niezwykle trudne lub być może nawet niemożliwe, ale inne mogą ujawnić się stosunkowo szybko, jeśli tylko ludzie dotrą we właściwe miejsca.

Dochodzenie, dlaczego te ptaki zaginęły, a następnie próba ich odnalezienia, może przypominać kryminał
komentuje John C. Mittermeier, dyrektor programu Search for Lost Birds w American Bird Conservancy.

Wiele z tych "zagubionych" ptaków żyje w tropikach, szczególnie na małych wyspach i obszarach górskich - 56 zaginionych ptaków pochodzi z Oceanii, 31 z Afryki, a 27 z Azji. Najdłużej zaginionym ptakiem jest bekarda białosterna, której nie widziano od 195 lat i znana jest z pojedynczego okazu zebranego w Porto Velho w Brazylii w 1829 r., chociaż jedna możliwa obserwacja miała miejsce w 2006 r., ale nie została ona powszechnie zaakceptowana.

Ktokolwiek widział

Innych nie widziano od ponad 150 lat. I tak: kolcosterek miedziany to tajemniczy koliber znany jedynie z dwóch okazów zebranych przed 1852 r. gdzieś w Boliwii, a Lorika żółtolica to gatunek papugi znany jedynie z dwóch zachowanych okazów zebranych w 1859 r. Gatunki te wchodzą w skład 62 proc. zagubionych ptaków zagrożonych Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN) wyginięciem.

Obudził się właśnie wasz wewnętrzny detektyw? Jeśli kiedykolwiek zobaczycie jeden z zaginionych gatunków z tej listy, możecie skontaktować się z organizacją Search for Lost Birds i udostępnić zdjęcia, filmy lub nagrania audio dotyczące swoich znalezisk.

Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas