Czy wiesz co to jaźwiec? Na 100 procent znasz to zwierzę

Jaźwiec to niezwykle popularne zwierzę. Spotkamy je praktycznie w całej Europie, z wyjątkiem skrajnych północnych obszarów. Gatunki azjatyckie sięgają aż do Japonii.

Słyszeliście o takim zwierzęciu jak jaźwiec?
Słyszeliście o takim zwierzęciu jak jaźwiec?Zdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL

Słyszeliście kiedyś o takim zwierzęciu jak jaźwiec? Nie? Nic dziwnego, pomimo niezwykle ładnej nazwy, ta jest już praktycznie dzisiaj nieużywana, choć czasem w gwarach jeszcze można ją spotkać. Bezpośrednie znaczenie tej nazwy to "wykopywacz nor". Choć praktycznie każdy zna to zwierzę, to trudno je zobaczyć, przede wszystkim ze względu na nocny tryb życia, który prowadzi.

Spotkamy je praktycznie w całej Europie, z wyjątkiem skrajnych północnych obszarów Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji. Gatunki M. leucurus sięgają w głąb Azji aż do Chin, a M. anakuma występuje w Japonii.

Wiesz co to za zwierzę? Z pewnością je znasz - to borsuk. Obecna nazwa przywędrowała do nas z innego kraju.

Jaźwiec to dawna nazwa borsuka
Jaźwiec to dawna nazwa borsuka123RF/PICSEL

Skąd pochodzi nazwa borsuk?

W języku angielskim to badger, niemieckim - Dachs, włoskim - tasso, a po francusku - blaireau. Czy mamy więc do czynienia z kolejnym anglicyzmem? Nic bardziej mylnego. Obecnie używana nazwa borsuk pochodzi z XVI wieku i przyjęliśmy ją z języka... tureckiego, choć do Polski dotarła za pośrednictwem rusińskim. W języku tureckim to sympatyczne zwierzę nazywa się porsuk.

Nazwa borsuk przyjęła się i człowiek powiązał ją z nieco ponurym wizerunkiem zwierzęcia. - W naszej wyobraźni borsuk siedzi samotnie w ciemnej jamie, trudno go stamtąd wyciągnąć, więc i człowieka ponurego, skrytego samotnika zaczęto nazywać borsukiem, choć dawniej, jak notują niektóre słowniki, używano tego porównania tylko w przypadku człowieka o "wydatnych szczękach, spłaszczonym nosie i małych oczach - piszą Lasy Państwowe.

Jaki naprawdę jest borsuk?

Czy rzeczywiście borsuk jest takim samotnikiem? W żadnym wypadku! To bardzo rodzinne zwierzęta, potrafią żyć w stadach liczących nawet 35 osobników, a para dorosłych zwierząt wiąże się na całe życie.

To też niezwykłe czyściochy. Ich nory podzielone są na wiele komór z krętymi korytarzami prowadzącymi do kilku wyjść. Są czyszczone z resztek nieczystości - pożywienia czy miękkiej, zużytej ściółki. Borsuki nigdy nie załatwiają się tam, gdzie mieszkają. Do tego służy wykopany obok nory dołek zwany latrynką. Z tego powodu ich nory niezwykle łatwo mogą zająć np. lisy - do zabrudzonej nory borsuk już nie wejdzie.

Borsuki mają też wyjątkową wśród zwierząt umiejętność chodzenia tyłem, co wykorzystują, znosząc ściółkę do nory. A co jedzą te tajemnicze zwierzęta? Są wszystkożerne, najczęściej dieta składa się z dżdżownic, owadów, małych i średnich ssaków, ptaków, zbóż i owoców.

"Podglądacze przyrody". Żołna. Ptak zwany "pszczołojadem"materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas