Czy ryby czują ból? Kolejne badania rzucają nowe światło na ich cierpienie
Według starego przysłowia "ryby i dzieci głosu nie mają", jednak od lat naukowcy i aktywiści zabierają go za ryby, stając niejednokrotnie w ich obronie. Naukowcy z USA i Wielkiej Brytanii udowodnili, że oprócz tego, że ryby odczuwają ból, to robią to w sposób świadomy. Jak ludzie.
James Rose, profesor z Uniwersytetu Wyoming w artykule opublikowanym na łamach "Fish and Fisheries" stwierdza, że ryby nie mogą odczuwać bólu. Wszystko przez to, że odczuwamy go świadomie.
Przyjmuje się, że kora nowa (neocortex) jest ośrodkiem w mózgu odpowiedzialnym za świadome odczuwanie bólu. Znajduje się ono tylko u ssaków. Tym samym wg Rose’a ryby nie czują bólu.
Badania nad rybami obalone
Jednak tezę sugerującą, że ryby nie mają świadomości obalono. Pomogły w tym... ptaki. Jak wiadomo, są inteligentne, potrafią tworzyć podstawowe narzędzia i posługiwać się nimi. Informowaliśmy, że wszystkie krukowate są zdolne do myślenia abstrakcyjnego, mają długotrwałą pamięć oraz potrafią rozwiązywać skomplikowane zagadki. Inteligencją dorównują koczkodanom, małpom człekokształtnym, a nawet ludzkim dzieciom. Jednak nie posiadają kory nowej, podobnie jak ryby.
Victoria Braithwaite z Uniwersytetu Stanowego Pensylwanii oraz Lynne Sneddon z Uniwersytetu w Liverpoolu sprawdziły zdolności do odczuwania bólu przez pstrągi. W tym celu przeprowadziły badania nad nerwem trójdzielnym. Jak wykazały badania, u pstrągów włókna A-delta w nerwie trójdzielnym mają tę samą rolę, co włókna C u ssaków, czyli reagują na ból.
W kolejnej fazie wstrzykiwano pstrągom pod znieczuleniem różne substancje: ocet, pszczeli jad, roztwór soli fizjologicznej, zaś jednej grupie nie podano nic. Wszystko po to, by sprawdzić stan niepokoju w reakcji na ból. Jak się okazało - wszystkie ryby odczuwały niepokój, tylko w różnym stopniu. Największy był u pstrągów, którym wstrzyknięto jad pszczeli.
Nie są to jedyne badania nad odczuwaniem bólu u ryb. Już w 2020 r. informowaliśmy, że w Polsce zapadł przełomowy wyrok. Ichtiolog, specjalizujący się w wiedzy o rybach, został zwolniony przez prezesa Sądu Okręgowego w Warszawie za twierdzenie, że ryby nie są w stanie odczuwać bólu i cierpienia. Mylił się. W mózgach ryb znajdują się opioidowe receptory, takie jak u ludzi.