500 niedźwiedzi w Karpatach do odstrzału. Przyrodnicy biją na alarm
Przyrodnicy i obrońcy zwierząt potępiają wydany właśnie nakaz zmniejszenia populacji karpackich niedźwiedzi w Rumunii. Liczba zwierząt, na które rząd wydał wyrok śmierci sięga setek.
Rumuńska organizacja pozarządowa Agent Green działająca na rzecz praw zwierząt stanowczo zareagowała na plany rumuńskiego ministerstwa środowiska. Według władz populacja niedźwiedzi - sięgająca ok. 6 tys. osobników - musi zostać zmniejszona, ponieważ zwierzęta stanowią zagrożenie dla człowieka. Ekolodzy uważają, że to nieprawda, a decyzja o zabiciu niedźwiedzi jest pretekstem do umożliwienia polowań łowcom "trofeów".
Rumunia. Minister chce zabić 500 niedźwiedzi
Minister środowiska Rumunii Tánczos Barna podpisał zezwolenie, a zarazem nakaz zabicia nawet 500 rumuńskich niedźwiedzi, które licznie żyją w Karpatach.
"426 osobników można usunąć w celach prewencyjnych, a 55 osobników w celach interwencyjnych" - napisał Barna na swojej stronie na Facebooku w czwartek, 15 czerwca. Dodał, że region Seklerszczyzny jest od kilku lat odwiedzany przez niedźwiedzie podchodzące pod gospodarstwa.
Obrońcy praw zwierząt i organizacje pozarządowe zajmujące się ochroną środowiska stanowczo potępiły decyzję ministra.
Organizacja Agent Green w Rumunii stwierdziła, że decyzja ministra jest poważnym błędem, który doprowadzi do znacznego zmniejszenia liczebności tych rzadkich zwierząt w Europie.
"Niedźwiedź brunatny jest gatunkiem chronionym na poziomie europejskim, co jest bardzo ważne dla zachowania równowagi ekosystemów. Ponieważ jest to gatunek, który może przemieszczać się na duże odległości, państwa członkowskie muszą odpowiednio zarządzać swoimi terenami" - powiedziała prawniczka organizacji, Catalina Radulescu.
Obrońcy zwierząt nie dają za wygraną
Wolontariusze z Agent Green mają zamiar pozwać ministerstwo środowiska i zgłosić sprawę do Parlamentu Europejskiego.
Populacja niedźwiedzi brunatnych na terenie Rumunii wynosi ok. 5-6 tys. osobników. Ogółem populacja karpacka niedźwiedzi w Europie liczy ponad 8 tys. osobników. Ok. 110 przedstawicieli tego gatunku żyje w Polsce.
Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody dot. gatunków dziko występujących zwierząt, niedźwiedź brunatny jest w Polsce gatunkiem ściśle chronionym i wymagających ochrony czynnej. Nie wolno też na niego polować.
Istnieje też szereg międzynarodowych regulacji prawnych podkreślających potrzebę ochrony niedźwiedzi i ich siedlisk.