Wszyscy mówimy tak do psów. Wstydliwy sposób okazuje się bardzo skuteczny

Karol Kubak

Karol Kubak

Aktualizacja

Pies jest najlepszym przyjacielem człowieka, ale najnowsze badania wskazują, że szczególnie zwracają uwagę na wyższe głosy. Okazuje się, że czworonogi chętniej będą słuchać osób, które zwracają się do nich cienkim głosem, niczym do dzieci. Przodują w tym przede wszystkim kobiety. Naukowcy próbują wyjaśnić ten fenomen.

Mózg psa preferuje kobiecy głos
Mózg psa preferuje kobiecy głosZdjęcie ilustracyjne123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Choć może wydawać się, że mówienie do psów nie ma sensu, to okazuje się, że przysłuchują się one dźwiękom w sposób podobny do małych dzieci, preferując zróżnicowane tony. Udowodnili to naukowcy w węgierskiego Instytutu Neuronauki Poznawczej i Psychologii oraz Uniwersytetu Eötvösa Loránda.

Psy i dzieci zwracają uwagę na te same dźwięki

Aby zrozumieć ten fenomen, naukowcy wybrali 19 psów z ośmiu ras, w wieku od 2 do 10 lat. Wyszkolili je, aby leżały spokojnie podczas badania rezonansem magnetycznym i rozpoczęli badania. Podczas gdy zwierzę było badane urządzeniem w celu przeskanowania mózgu, odtwarzane były różne nagrania ludzkiej mowy - skierowane do psów, do niemowląt i do innego dorosłego człowieka, przy czym na nagraniach było słychać zarówno głosy kobiece, jak i męskie.

Okazało się, że mózgi psów wykazywały większą aktywność w korze słuchowej w momencie, gdy słyszały charakterystyczny, wysoki ton używany podczas mówienia do małego dziecka lub zwierzęcia domowego. Szczególnie jeśli osobą, która mówi, była kobieta.

Anna Gábor z Uniwersytetu Eötvös Loránd uważa, że powodem tej aktywności może być to, że "kobiety częściej niż mężczyźni zwracają się do psów z przesadną prozodią", odnosząc się do takich elementów mowy, jak ton, akcent, rytm i emocje.

Obszar, który był aktywny podczas badania u psów, wykazywał również aktywność podczas badań niemowląt. Jak więc psy rozwinęły u siebie tę ludzką cechę? Naukowcy mają dwa wyjaśnienia. Może to być cecha, która została nabyta podczas udomowienia wilka, albo ssaki mają od dawna zakodowaną i powszechną wrażliwość na dźwięki o wyższym i zmiennym tonie. Za pierwszym wyjaśnieniem przemawiają badania wykazujące, że wilki lepiej reagują na mowę o niższych tonach.

Prawdopodobnie w przyszłości poznamy więcej szczegółów związanych z psią reakcją na mowę człowieka, ponieważ naukowcy planują prowadzić dalsze badania. W tym wypadku wybrano zaledwie 19 psów, a co więcej, nie uwzględniono płci właścicieli zwierząt, która mogła mieć także wpływ na to, jakie odgłosy były preferowane przez badane psy. Badaczy zaciekawiło również podobieństwo reakcji zwierząt i niemowląt.

Pies na motocykluSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas