Psy potrafią rozpoznać właścicieli po ich głosie. Nowe odkrycie

Choć psy znane są z doskonałego węchu, to okazuje się, że do rozpoznawania swoich opiekunów wystarczy im sam słuch. Naukowcy z Uniwersytetu Loránda Eötvösa w Budapeszcie przeprowadzili badania, z których wynika, że psy są w stanie rozpoznać swoich właścicieli już po samych dźwiękach ich głosu. Zwierzęta rozpoznawały swoich opiekunów na podstawie zmysłu słuchu z imponującą skutecznością wynoszącą ponad 80 proc.

Psy mają doskonały zmysł słuchu i wykorzystują go, aby rozpoznawać swoich właścicieli - wykazali naukowcy z Węgier
Psy mają doskonały zmysł słuchu i wykorzystują go, aby rozpoznawać swoich właścicieli - wykazali naukowcy z WęgierUnsplash

Badania przeprowadzone przez węgierskich naukowców miały za zadanie sprawdzić, czy psy potrafią rozpoznawać głosy właścicieli oraz czy zwierzęta polegają na tych samych prawach akustyki, które w codziennej komunikacji wykorzystują ludzie. Test polegał na prostej zabawie w chowanego.

W tym celu psom z głośników odtwarzano nagrania z głosem właścicieli na przemian z kwestiami wypowiadanymi przez inne osoby. Opiekunowie psów i grupa kontrolna schowani byli za specjalnymi zasłonami. Czworonogi musiały na podstawie dźwięku odgadnąć, w którym miejscu stoi ich opiekun. Aby wykluczyć, że psy posługiwały się w teście węchem, głos właścicieli emitowano także w pobliżu innych osób, a zwierzęta były oddalone o kilka metrów od głośników.

Jak wykazali węgierscy naukowcy, psie uszy odgrywają ogromną rolę w interakcji tych zwierząt z człowiekiem
Jak wykazali węgierscy naukowcy, psie uszy odgrywają ogromną rolę w interakcji tych zwierząt z człowiekiemUnsplash

Psy mają doskonale rozwinięty zmysł słuchu

Jak się okazało, psy wybierały głos właścicieli częściej niż innych osób, co sugeruje, że czworonogi potrafią rozpoznać swoich opiekunów wyłącznie po mowie. Ich skuteczność pod tym kątem wyniosła imponujące 82 proc.

Co więcej, w toku badania wykazano także, że psy korzystają w tym celu z wielu (choć nie wszystkich) właściwości dźwięku, którymi posługują się ludzie. Chodzi o takie elementy jak na przykład wysokość i natężenie dźwięku. To właśnie one pozwalały zwierzętom lepiej zidentyfikować właścicieli.

- Ludzie zwykle wykorzystują trzy właściwości - wysokość, siła natężenia dźwięku i tembr, aby rozpoznać czyjś głos. Psy mogą korzystać z tych samych cech lub z innych. Jeśli dwa głosy różnią się cechą ważną dla psów, podjęcie przez nie decyzji będzie łatwiejsze - wyjaśnia Anna Gábor, główna autorka badania.

Wcześniej naukowcy z tego samego uniwersytetu dowiedli także, że psy są w stanie rozróżniać języki. Węgierscy naukowcy doszli do takiego wniosku po przeprowadzeniu eksperymentu, w którym odtworzyli grupie czworonogów fragmenty "Małego księcia" Antoine’a Saint-Exupery’ego po węgiersku i hiszpańsku.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas