Studenci budują idealną budę dla psów. Ochroni zwierzęta przed hałasem
Jak poprawić komfort zwierząt i ochronić je przed hałasem? Na to pytanie próbują odpowiedzieć studenci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Budują oni akustyczną budę dla psów, która ma sprawić, że zwierzęta nie będą stresować się głośnymi dźwiękami, takimi jak np. fajerwerki.
Polscy studenci podkreślają, że jednym z głównych czynników, od którego obecnie zależy dobrostan zwierząt jest hałas.
Idealna buda dla psa musi chronić przed hałasem
"Dźwięki impulsowe takie jak np. fajerwerki czy grzmoty burzy, ale też hałas życia codziennego, np. praca sprzętów domowych, syreny alarmowe, hałas w budynku mieszkalnym, dźwięki generowane przez sprzęt budowlany, powodują, że zwierzęta wykazują symptomy silnego lęku" - zauważają studenci AGH w Krakowie.
Aby wyjść naprzeciw potrzebom czworonogów, studenci postanowili stworzyć projekt budy dla psów, która pozwoliłaby im skutecznie odizolować się od stresującego hałasu.
Jak tłumaczą młodzi naukowcy, buda będzie składała się z przynajmniej dwóch części - komory głównej i korytarza. Stopniowe dodawanie kolejnych elementów tunelu prowadzącego do głównej części budy, pozwoli sukcesywnie przyzwyczajać zwierzę do nowego schronienia - przewidują studenci.
"Idealna buda" ma mieć konstrukcję modułową, która pozwoli skutecznie wygłuszyć dźwięki z zewnątrz. Pomóc w tym mają także specjalne, wytłumiające hałas materiały. Schronienie ma mieć także automatyczne drzwi, dzięki którym zwierzę nie musi prosić opiekunów o pomoc jeśli będzie chciało z niego skorzystać.
Studenci współpracują z psią behawiorystką
Inne analizowane rozwiązanie zakłada wykorzystanie kurtyn dźwiękochłonnych, które posiadają właściwości pochłaniające dźwięk. To rozwiązanie może się cechować najmniejszą izolacyjnością akustyczną, ale zaletą jest mała liczba elementów, które mogą przestraszyć lub zniechęcić psa do korzystania z budy - przewidują młodzi naukowcy.
"Użycie drewna czy specjalistycznych pianek dźwiękochłonnych obszytych materiałami wykorzystywanymi do budowy legowisk dla zwierząt będzie na pewno przez nas badane" - wyjaśniają studenci.
W ramach projektu zespół z AGH współpracuje ze studentką Uniwersytetu Rolniczego, która na co dzień zajmuje się behawiorystyką zwierząt. Eksperckie wskazówki pozwalają zespołowi inżynierów akustyków wypracować najlepsze rozwiązanie, które z punktu widzenia zwierzęcia będzie najlepsze, w tym np. kształt schronienia czy zastosowane materiały.