Czy pies może jeść orzechy? To zależy od orzechów

Orzechy - jako produkty o dużej zawartości składników odżywczych - przynoszą korzyści ludziom. Czy psy mogą je bezpiecznie jeść i uzyskać takie same pożytki dla swojego organizmu? Okazuje się, że mogą, ale to zależy od orzechów.

Orzechy makadamia to pewne zatrucie psa.
Orzechy makadamia to pewne zatrucie psa.123RF/PICSEL

Czy psy mogą jeść orzechy?

Orzechy należą do grupy nasion oleistych, które mają wysoką gęstość energetyczną. Wynika to z dużej zawartości tłuszczu, która waha się w granicach około 74 gramów na 100 gramów orzechów. Pomimo tego, że są tak kaloryczne, ich potencjał zdrowotny, szczególnie dla serca, nakazuje włączać je do codziennej diety ludzi. Poza tym zawierają cenne przeciwutleniacze, błonnik i inne substancje bioaktywne, które nadają im dużą wartość odżywczą. Na uwagę zasługuje również wysoka zawartość potasu i cynku, niezbędnych mikroelementów do rozwoju mięśni i wielu innych podstawowych procesów życiowych.

Biorąc pod uwagę korzyści zdrowotne, można pomyśleć, że orzechy powinny być wskazanym elementem diety także psów. Czy rzeczywiście te czworonogi mogą bezpiecznie jeść je jako przekąskę? Przede wszystkim musisz zrozumieć, że nie jest to zalecane pożywienie dla psów. Chociaż orzechy przynoszą korzyści ludzkiemu organizmowi, nie działają w ten sam sposób u zwierząt, a nawet mogą powodować problemy zdrowotne.

Ze względu na wysoką zawartość tłuszczu mogą przyczyniać się do nadwagi lub otyłości. Trudności w ich trawieniu mogą objawiać się problemami ze strony żołądka, jelit i trzustki psa. Większość nasion oleistych jest niebezpieczna dla twojego czworonożnego przyjaciela, chociaż są wyjątki. Na przykład orzeszki ziemne mogą być zalecane w niektórych przypadkach, ale należy je podawać z dużą ostrożnością. 

Trzeba zwracać uwagę zwłaszcza na świeżość produktów. Orzechy nie mogą być w łupinach, zepsute lub zawilgocone. Stare, nieświeże mogą zawierać mykotoksyny odpowiedzialne za alergie, zaburzenia trawienne, przewlekłe zatrucia i uszkodzenia wątroby. Działają również rakotwórczo i mutagennie. Dlatego trzeba ostrożnie podchodzić do podawania psu orzechów. Wybierać tylko świeże i te, które rzeczywiście może jeść w małych ilościach.

Czy pies może jeść orzechy włoskie?

Okazuje się, że wśród wszystkich dostępnych na rynku orzechów, włoskie, są przekąską bezpieczną dla psa. Pod warunkiem że są świeże, surowe i przede wszystkim obrane. Ich łupina zawiera juglon, toksyczną substancję szkodliwą dla psiaków. 

Orzech włoskie są dobrym źródłem:

  • błonnika,
  • witamin z grupy B,
  • manganu,
  • miedzi,
  • cynku,
  • kwasu foliowego.

Są jednak bardzo oleiste i stanowią wysokokaloryczną przekąskę dla psa. Dlatego najważniejszy w wydzielaniu porcji jest umiar.

Czy pies może jeść orzechy laskowe?

Orzechy laskowe zaliczane są do rodzaju tych, które okazjonalnie może jeść pies. Są bogate w:

  • cynk,
  • magnez,
  • mangan,
  • kwas foliowy,
  • witaminy: E, B1, B6.

Należy pamiętać, że muszą być obrane z łupin i świeże. Są wysokokaloryczne, więc należy zachować umiar w częstotliwości i ilości ich podawania. Pies, który będzie często karmiony lub nagradzany orzechami laskowymi, może mieć problemy z trawieniem lub stanie się otyły.

Czy pies może jeść orzechy ziemne?

Orzeszki ziemne nie są trujące dla psa. Może je jeść, ale gdy są obrane z łupin, świeże i bez żadnych dodatków. Nigdy nie oferuj psu słodkich, smażonych, słonych lub przyprawionych przekąsek. Jeśli podgryzasz wieczorami solone orzechy ziemne, lepiej nie częstuj nimi swojego pupila. Sól jest szkodliwa dla psów.

Orzechy ziemne stanowią cenne źródło witamin z grupy B i witaminy E oraz składników mineralnych (potasu, miedzi, magnezu, manganu, cynku, żelaza). Jednak zjedzone w nadmiarze przez psa mogą spowodować rozstrój żołądka. Dlatego, jeśli chcesz podać swojemu zwierzakowi ten przysmak, spróbuj wykorzystać je do przygotowania ciasteczek dla psa. 

Możesz zrobić także masło orzechowe bez dodatków, którym posmarujesz gryzaki lub napełnisz zabawki czworonoga, by samodzielnie wylizywał ten przysmak.

Czy pies może jeść orzechy makadamia?

Orzechy makadamia są toksyczne dla psów, chociaż dokładne związki odpowiedzialne za zatrucia są nadal niezidentyfikowane. Na pewno lepiej z daleka trzymać od nich zwierzę. Wystarczy już jeden lub dwa zjedzone orzechy makadamia, by pies miał łagodne objawy zatrucia. Gdy połknie więcej niż 7 sztuk, może dojść do nieodwracalnych szkód w organizmie czworonoga.

Objawy zatrucia orzechami makadamia u psów są następujące (od najczęściej do najrzadziej występujących):

  • bladość błon śluzowych,
  • słabość mięśni kończyn tylnych,
  • wymioty,
  • drżenie ciała,
  • ból brzucha,
  • apatia,
  • hipertermia.

Przejawy niekorzystnego działania orzechów na organizm psa zwykle pojawiają się w ciągu 12 godzin od spożycia i chociaż mogą cię przestraszyć, zwykle znikają samoistnie w ciągu doby lub dwóch.

Mój pies zjadł orzechy. Co robić?

Jeśli wiesz, że Twój pies zjadł niedozwolone orzechy, musisz go obserwować przez kilka następnych godzin, bo z pewnością zacznie wykazywać niektóre z wcześniej wymienionych objawów. Jeśli oznaki zatrucia są bardzo nasilone lub utrzymują się po 48 godzinach, wskazana jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem weterynarii.

Jeśli pies połknął dużą ilość niedozwolonych orzechów, można spróbować wywołać wymioty lub wykonać lewatywę, aby maksymalnie ograniczyć wchłanianie substancji toksycznych. Wszystko to zawsze za radą weterynarza, ponieważ niektóre z tych substancji mogą być niebezpieczne, jeśli zostaną zastosowane w nadmiarze.

Orzechy nie są najlepszą opcją żywieniową dla twojego zwierzaka. Mogą blokować jelita, powodować zadławienie, problemy trawienne lub choroby, takie jak zapalenie trzustki. Poza tym są tłuste, więc łatwo prowadzą do otyłości. Dlatego lepiej unikać ich w psiej diecie, a te bezpieczne podawać w ograniczonych ilościach.

Pamiętaj, że twój zwierzak musi być karmiony kompletną i zbilansowaną karmą, która pozwoli mu prowadzić zdrowy i szczęśliwy tryb życia. Dlatego wiedza o tym, jak wybierać żywność, przekąski i suplementy diety, jest niezbędna. To, co twój czworonożny przyjaciel je, powinno być odpowiednie dla niego, a nie dla jego otoczenia lub właściciela.

Rolnik roku opowiada o rolnictwie bez chemiiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas