Znalazłeś poroże? Sprawdź, czy możesz je zabrać do domu

Jeszcze w marcu można natknąć się w lesie na zrzucone poroże jelenia lub łosia. Dla jednych to tak proste jak zbieranie grzybów, a dla innych to jak szukanie zakopanego skarbu. Na zrzutach można bowiem sporo zarobić, ale nie każde poroże może zostać zabrane przez znalazcę.

W marcu można znaleźć poroże jelenia. Nie zawsze można je zabrać z lasu
W marcu można znaleźć poroże jelenia. Nie zawsze można je zabrać z lasuGerard/InteriaEast News

Marzec to okres, w którym można znaleźć poroże jelenia. Występują one tylko u samców. Do jego wymiany dochodzi każdego roku na przełomie lutego i marca. Łosie zrzucają poroże wcześniej - na przełomie grudnia i stycznia. 

Sam proces zrzucenia poroża wiąże się ze zmianami, jakie zachodzą w tkance kostnej zwierząt. Po okresie godów poroże w zasadzie przestaje być potrzebne i jest zrzucane. W wyniku trącania przez gałęzie lub otrzepywania się, "leśny skarb" odpada.

Gdzie można znaleźć poroże jelenia? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Najczęściej znajduje się je w miejscu żerowania tych zwierząt, a więc w kompleksach leśnych, w młodnikach, a także przy bajorkach. Poroże wtapia się w otoczenie, zatem dostrzeżenie go może być trudnym zadaniem.

Marzec to czas znajdywania poroży

Istnieją różne typy kolekcjonerów zrzutów. Hobbyści zbierają je na własne potrzeby, a inni nimi handlują. Zajmują się tym skupy, a niektórzy próbują na swoim znalezisku zarobić na własną rękę. 

Oferty sprzedaży zrzutów - pojedynczych lub par pojawiają się w sieci regularnie, a użytkownicy popularnych platform sprzedażowych sprzedają okazy za kilkaset, a nawet ponad tysiąc złotych i więcej. O cenie decyduje głównie waga i wygląd poroża. Z kolei jego wielkość zależy od wieku zwierzęcia - im starszy jeleń, tym większe znalezisko.

Poroże jelenia jest wykorzystywane do produkcji różnych przedmiotów: mebli, totemów, noży, a także innych "ozdób".

Zdjęcie poroża przesłane przez czytelnika. Woj. śląskieINTERIA.PL

Kiedy można zabrać poroże z lasu?

Poszukiwacze zrzutów powinni pamiętać o kilku zasadach. Ci, którzy poszukują poroża hobbystycznie, mogą zabrać z lasu znalezioną zdobycz, o ile nie natknęli się na tzw. wieniec, czyli poroże razem z czaszką. Według prawa wieniec z czaszką jest własnością zarządcy obwodu łowieckiego bądź Skarbu Państwa.

Zakazane jest płoszenie zwierząt i wkraczanie na teren ich siedlisk. Poroże nie może zostać zabrane z terenu objętych ochroną - rezerwatów oraz parków narodowych. Leśnicy przypominają, że niszczenie zsadzonych drzew jest również zabronione. Straż leśna może zatrzymać poroże pozyskane w niewłaściwym miejscu.

"Zbiór zrzutów jest legalny, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego, a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. M.in. nie powinni zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości" - informuje Nadleśnictwo Osie.

Poroża zamiast grzybów. Gdzie szukać "rogatego złota"?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas