Rogate złoto w lesie. Luty to czas zbierania poroży łosi i jeleni

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Super
relevant
820
Udostępnij

Luty to czas kiedy do lasu ruszają poszukiwacze poroża. Tzw. zrzuty, czyli zgubione poroże jeleniowatych, to cenne znalezisko. Może być ozdobą w domu, można też sprzedać je z zyskiem. Jak skutecznie, a jednocześnie etycznie bez szkody dla natury szukać w lesie "rogatego złota"?

article cover
Getty Images
Poroża jeleni i łosi są cennym znaleziskiem. Właśnie zaczął się okres gdy zwierzęta zrzucają je w polskich lasachArterraGetty Images

Najwcześniej poroża gubią łosie, bo już w grudniu i styczniu. Z końcem lutego swoje wieńce zaczynają tracić jelenie. Zanim wyruszy się na poszukiwania, trzeba dobrze wytypować teren. Znajomość lasu i zwyczajów zwierzyny zwiększa szanse na szczęście, bo z poszukiwaniem zrzutów jest trochę jak z grzybobraniem.

Zbieranie rogów, czyli grzybobranie dla zaawansowanych

- Ciężko się szuka, bo trzeba chodzić od rana do nocy. Albo znajdziesz, albo nie znajdziesz - mówi Piotr, poszukiwacz zrzuconego poroża. Pomóc może doświadczone oko, bo porzucone "rogate złoto" doskonale wtapia się w otoczenie.

- Szarości, liści jeszcze czasem śniegu troszeczkę jest na tym. Trzeba wczytywać się bardzo dokładnie i chcieć to znaleźć - tłumaczy Leszek Rafałko z Koła Łowieckiego "Głuszec" w Białymstoku. Z początkiem lutego można było natrafić na zrzuty łosia. On gubi poroże najwcześniej, bo już w grudniu i styczniu.

Gdzie szukać poroży jeleni i łosi?

Największa szansa na znalezienie zrzutów jest w miejscach, gdzie zwierzęta żerowały. - Lekko uszkodzone drzewa liściaste, krzewy, czeremcha lub leszczyna. Ewentualnie w pobliżu zrębów, późnych trzebieży - tam, gdzie jest pożywienie, z którego korzysta łoś - wyjaśnia Andrzej Lenczewski z Koła Łowieckiego "Głuszec" w Białymstoku.

Zbieranie zrzuconych poroży w lesie to dobry pomysł na spacer. I wyjątkowa nagroda dla wytrwanych poszukiwaczy Stowarzyszenie Program Czysta PolskaPolsat News

Poroże najczęściej odpada trącane o gałęzie czy przy otrząsaniu się zwierzęcia ze śniegu lub deszczu. Ważny jest każdy ślad, bo on może nas doprowadzić do wspaniałego znaleziska. - Trzeba zwracać uwagę na tropy, odchody, legowiska. Przy okazji możemy oczywiście zabierać przyjaciół i rodzinę, żeby ich edukować - mówi Andrzej Lenczewski.

Polskie prawo nie zabrania zbierania zrzutów. Można nimi udekorować mieszkanie, domek na działce lub sprzedać w skupie. Leszek Rafałko z Koła Łowieckiego "Głuszec" w Białymstoku podkreśla, że zbieranie poroży "to nie jest źródło pewnego dochodu" i nie warto nim handlować. - To raczej źródło przyjemności, spaceru i przy okazji nagroda - mówi członek koła łowieckiego.

O tym warto pamiętać przy zbieraniu zrzutów

Podczas poszukiwania trzeba pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim nie wolno płoszyć zwierząt i wchodzić w miejsca oznaczone jako ich ostoja. Dobrą praktyką jest, aby nie szukać poroży w młodnikach i uprawach, aby ich nie niszczyć. Nie wolno też zabierać zrzutów z parków narodowych i rezerwatów.

Etyczne, spokojne i zgodne z prawem poszukiwania mogą być wspaniała alternatywą na zimowy spacer z rodziną. W dodatku zakończony pięknym prezentem od przyrody.

Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Poroża zamiast grzybów. Gdzie szukać "rogatego złota"?
      Poroża zamiast grzybów. Gdzie szukać "rogatego złota"?Stowarzyszenie Program Czysta PolskaPolsat News
      emptyLike
      Lubię to
      Lubię to
      like
      456
      Super
      relevant
      193
      Hahaha
      haha
      71
      Szok
      shock
      51
      Smutny
      sad
      34
      Zły
      angry
      15
      Lubię to
      like
      Super
      relevant
      820
      Udostępnij
      Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
      Przejdź na