Zdjęcie rysi podbija sieć. Trudno uwierzyć, że zrobiono je w Polsce

Lubuscy Łowcy Burz opublikowali w mediach społecznościowych zdjęcie rysi, które błyskawicznie stało się prawdziwym hitem internetu. Na fotografii widać całą "rysią rodzinę", która odpoczywa w lesie. Internauci komentujący zdjęcie aż nie mogą uwierzyć, że wykonano je w Polsce.

Zdjęcie trzech rysi opublikowali w piątek na Facebooku Lubuscy Łowcy Burz. "Piękniejszego widoku dziś nie zobaczycie. Rysia rodzinka uchwycona w Zachodniopomorskiem" - napisali we wpisie w mediach społecznościowych. Szybko zdobył on ponad 10 tys. reakcji i ponad 300 komentarzy. 

Trzy rysie obok siebie. Internauci nie dowierzają

Autorem zdjęcia jest fotograf przyrody Marcin Grzegorzek. Artysta zdradza, że wykonał fotografię w tzw. Szwajcarii Połczyńskiej, regionie niedaleko Drawskiego Parku Krajobrazowego w woj. zachodniopomorskim. To właśnie tam prowadzony jest program reintrodukcji rysi w Polsce.

Reklama

"Wspaniale uchwycone. Nie pomyślałam, że to zdjęcie z polskiego lasu" - napisała jedna z komentujących. "Gratuluję i trochę zazdroszczę osobie, która spotkała te cudowne rysie w lesie" - pisze kolejna osoba w komentarzach. I faktycznie, spotkanie rysia w Polsce nie należy do najłatwiejszych. W całym kraju żyje zaledwie ok. 200 osobników tego gatunku.

Na zdjęciu Marcina Grzegorzka widać, że jeden z rysi ma na sobie obrożę telemetryczną. Ten element wskazuje, że kot pochodzi z programu reintrodukcji i jego położenie jest stale monitorowane przez polskich przyrodników.

Czy każdy może spotkać rysia w lesie?

Drapieżniki przedstawione na fotografii są prawdopodobnie jeszcze młode, bo po usamodzielnieniu odłączają się od matek. Dojrzałe rysie są samotnikami, które polują na dużym obszarze. To doskonali łowcy, więc spotkanie ich w lesie jest bardzo mało prawdopodobne. Rysie stronią od towarzystwa ludzi.

Mimo ścisłej ochrony gatunkowej rysia w Polsce bywa, że zwierzęta te stają się celem kłusowników. W listopadzie zabito np. samicę Cleo, a wcześniej - jej dzieci. Ryś jest w prawnie chroniony, a więc jest własnością Skarbu Państwa.

Zobacz także: Czarny ryś pojawił się w pobliżu domów. To pierwszy taki kot w historii

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Ryś | lasy | gatunki chronione
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy