Wycinki w polskich lasach zatrzymane. Padła przełomowa decyzja

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Zapadła przełomowa decyzja w sprawie ograniczenia wycinek w polskich lasach. Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska poinformowała o wydaniu decyzji dot. wstrzymania lub ograniczenia na pół roku wycinek lasów w 10 lokalizacjach cennych przyrodniczo.

Turnicki Park Narodowy powstanie - mówi nowa minister klimatu
Turnicki Park Narodowy powstanie - mówi nowa minister klimatu ADAM LAWNIKEast News

Decyzja minister klimatu ma dotyczyć 10 wskazanych obszarów: Puszczy Augustowskiej, Romnickiej, Boreckiej, Świętokrzyskiej, Knyszyńskiej, okolic Iwonicza Zdroju, lasów wokół Wrocławia i Trójmiasta, Bieszczad, oraz reliktowej Puszczy Karpackiej.

Są to bowiem miejsca najcenniejsze przyrodniczo i ważne dla społeczności. Ogółem jest to ok. 1,5 proc. całych terenów leśnych z zarządzie Lasów Państwowych.

Stop wycinkom w lasach

Minister Henning-Kloska zaznaczyła, że decyzja to środek nadzwyczajny zastosowany w nadzwyczajnych okolicznościach. Ministerstwo pracuje ponadto nad rozwiązaniem systemowym, w którym więcej obszarów zostanie objętych wstrzymaniem lub ograniczeniem wycinek. W ramach tego rozwiązania decyzje będą jednak konsultowane z przedstawicielami Lasów Państwowych, samorządów oraz z lokalnymi społecznościami.

Wiceminister klimatu, Mikołaj Dorożała podkreślił, że jest to dopiero pierwszy etap wdrażania polityki zrównoważonego rozwoju poprzez wyłączanie i ograniczanie wycinek lasów. 10 pierwszych lokalizacji to nie tylko miejsca cenne przyrodniczo, ale też ważne z punktu widzenia społecznego, znajdujące się w pobliżu dużych miast.

Ochrona najcenniejszej polskiej przyrody

Jak wskazał Dorożała, w przypadku Puszczy Boreckiej chodzi o ochronę m.in. obszarów, porośniętych przez drzewa iglaste starsze niż 100 lat, a także lasów wodochronnych. W przypadku uzdrowisk: Iwonicza Zdroju i Rymanowa Zdroju chodzi o ochronę lasów o charakterze górskim. Dorożała cytował komunikat PAN, mówiący o "bezzwłocznym wyeliminowaniu wycinek drzew, szczególnie liściastych na obszarach chronionych, na terenach górskich, w dolinach cieków i na obszarach najcenniejszych przyrodniczo".

Mówiąc o obszarze reliktowej Puszczy Karpackiej wiceminister zauważył, że to obszar projektowanego Turnickiego Parku Narodowego.

"Jeszcze nie powstał, ale wszyscy mamy nadzieję, że prędzej niż później zostanie utworzony" - zaznaczył. Poinformował, że wstrzymanie wycinek ma objąć 8 tys. ha lasu, a ograniczenie - 4 tys. ha. "To najcenniejsze obszary, które musimy zachować. Lokalna gospodarka drzewna na tym nie ucierpi" - podkreślił wiceminister.

Minister Hennig-Kloska dodała, że Turnicki znajduje się na "krótkiej liście" parków do utworzenia, ale to nie jest jeszcze etap, na którym można ogłosić decyzję o jego utworzeniu, bo każda taka decyzja dotyka wielu podmiotów które mają prawo się wypowiedzieć.

Zobacz też: 500 plus na psa i kota 2024. Kto może dostać dofinansowanie?

Susza w lasach. Duże zagrożenie pożarami w całym krajuPolsat News
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas