Wybrano najlepsze zdjęcia przyrodnicze 2024 r. Wśród laureatów jest Polka
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Zdjęcie przedstawiające setki kijanek w wodzie zwyciężyło w tegorocznej edycji prestiżowego konkursu "Wildlife Photographer of the Year". W 2024 r. zgłoszono do niego rekordową liczbę niemal 60 tys. zdjęć. Przedstawiamy laureatów i laureatki najnowszej edycji. Wśród nich jest także młoda Polka, Liwia Pawłowska.
"Wildlife Photographer of the Year" to konkurs organizowany przez Muzeum Historii Naturalnej w Londynie. Jego historia sięga 1965 r., kiedy to był organizowany jeszcze przez magazyn "Animals", a nagrodę pierwszemu zwycięzcy wręczył sir David Attenborough.
Nagrody "Wildlife Photographer of the Year" 2024 przyznane
W 1984 r. w organizację zaangażowało się Muzeum Historii Naturalnej w Londynie i od tego czasu konkurs jest uważany za jeden z najbardziej prestiżowych, jeśli chodzi o fotografię przyrody. Przejmujące zdjęcia obrazujące aktualny stan światowych ekosystemów są każdego roku prezentowane na specjalnej wystawie.
W tym roku, w jubileuszowej, 60 edycji "Wildlife Photographer of the Year", zwyciężyło zdjęcie "Swarm of Life" (ang. "Rój życia"), które wykonał Shane Gross, biolog z Kanady. Fotografia została wykonana pod wodą i przedstawia grupę kijanek ropuchy z gatunku Anaxyrus boreas.
Jak informują organizatorzy konkursu, autor zdjęcia pracował nad uchwyceniem tego momentu kilka godzin, nurkując w wodach Cedar Lake nieopodal wyspy Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej. Przedstawiony gatunek ropuch jest bliski statusu zagrożonego wyginięciem. Dojrzałość osiąga zaledwie 1 proc. kijanek.
Jak co roku, wybrano także zwycięzcę w kategorii "młody fotograf", czyli "Young Wildlife Photographer of the Year" 2024. Został nim Alexis Tinker-Tsavalas z Niemiec. Jego zdjęcie, zatytułowane "Life Under Dead Wood" (ang. "Życie pod martwym drewnem"), przedstawia malutkiego skoczogonka i śluzowca.
W tym wypadku liczyła się przede wszystkim szybkość reakcji fotografa, ponieważ, jak opisywaliśmy w Zielonej Interii, skoczogonki w ułamku sekundy potrafią skoczyć na odległość wielokrotnie dłuższą niż długość ich ciała. Młody Niemiec wykorzystał technikę zwaną focus stacking i połączył ze sobą aż 36 ujęć, każde z nieco inaczej ustawioną ostrością.
Co ciekawe, w gronie docenionych młodych fotografów znalazła się także Polka, Liwia Pawłowska. Przyznano jej wyróżnienie "Impact Award". Dziewczynie udało się uchwycić wyjątkowy moment obrączkowania cierniówki, małego ptaka wędrownego z rodziny pokrzewek.
Poniżej przedstawiamy kilka innych, wybranych fotografii wyróżnionych w konkursie "Wildlife Photographer of the Year" 2024: