Niedźwiedź spał na bryle lodu. Przejmujące zdjęcie wygrało słynny konkurs

Tegorocznym zwycięzcą prestiżowego konkursu fotograficznego Wildlife Photographer of the Year People’s Choice Award został Nima Sarikhani. Zrobione przez niego zdjęcie, zatytułowane "Lodowe łóżko", przedstawia niedźwiedzia polarnego śpiącego na dryfującej bryle lodu. Fotografia jest jednocześnie przejmującym symbolem postępujących zmian klimatu. W sumie w konkursie wyróżniono pięć zdjęć przyrody. Prezentujemy je poniżej.

W tegorocznej edycji konkursu - w którym wybierana jest nagroda publiczności - zagłosowano aż 75 tys. razy. W finale znalazło się 25 fotografii, spośród których każdy chętny mógł wybierać swojego faworyta.

Zdjęcie mówi wiele o zmianach klimatu

Wygrało zdjęcie, które zrobił fotograf Nima Sarikhani. Przedstawia ono niedźwiedzia polarnego, który na "łóżku z lodu" dryfował w okolicy Svalbardu w Norwegii.

Fotografia powstała po 3 dniach wyprawy na północ w gęstej mgle. Łódź, na której podróżował Nima Sarikhani obrała kurs na południowy wschód, gdzie było jeszcze trochę lodu. Tam podróżnicy zauważyli młodego samca niedźwiedzia polarnego, który ok. północy wdrapał się na zmarzlinę, wyżłobił w niej prowizoryczne łóżko i... zasnął.

Reklama

"To zapierające dech w piersiach i smutne zdjęcie pozwala nam dostrzec piękno i kruchość naszej planety" - powiedział dr Douglas Gurr, dyrektor Natural History Museum, które organizuje konkurs. Jego zdaniem fotografia w wyjątkowy sposób pokazuje nierozerwalną więź zwierząt z ich siedliskiem oraz zgubny wpływ zmian klimatu na ich utratę.

"Zmiany klimatu to największe wyzwanie, jakiego doświadczamy, ale mam nadzieję, że to zdjęcie przyniesie także trochę nadziei; jest jeszcze czas, aby naprawić to, co zepsuliśmy" - podsumowuje autor zwycięskiej fotografii.

Wildlife Photography of the Year 59. Zwycięzcy People's Choice Award

Fotografia niedźwiedzia polarnego to niejedyne zdjęcie wyróżnione w konkursie Wildlife Photography of the Year 59 People's Choice Award. Pozostali nagrodzeni to:

  • "Aurora Jellies", Audun Rikardsen;
  • "Shared Parenting", Mark Boyd;
  • "Starling Murmuration", Daniel Dencescu;
  • "The Happy Turtle", Tzahi Finkelstein.
INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy