Właściciele psów nie przestrzegają zasad higieny podczas podawania karmy

Nowe badanie pokazuje, że większość Amerykanów nie przestrzega wytycznych amerykańskiej Agencji Leków i Żywności (FDA) w sprawie żywienia psów. Może to powodować zagrożenie dla zdrowia zwierząt i ludzi.

Właściciele psów z reguły nie dbają o podstawowe zasady higieny podczas podawania karmy - wykazało badanie w USA
Właściciele psów z reguły nie dbają o podstawowe zasady higieny podczas podawania karmy - wykazało badanie w USATim GrahamGetty Images

Choć psiarze są zdrowsi na starość, a posiadanie psa pozytywnie wpływa także na naszą kondycję psychiczną, to nowe badania przeprowadzone w USA rzucają na tę grupę nowe światło. Chodzi o nieprzestrzeganie zasad higieny podczas podawania im karmy.

Nieodpowiednie podawanie posiłków zwierzętom domowym prowadzi do chorób bakteryjnych - zarówno wśród ludzi, jak i czworonogów. Zagrożone są szczególnie osoby i zwierzęta, które mają obniżoną odporność. W USA Agencja Leków i Żywności (FDA) stworzyła specjalne wytyczne dla właścicieli psów, aby przeciwdziałać takim zdarzeniom. Niestety, jak się okazuje, niewielu z nich stosuje się do podstawowych zasad higieny.

Podawanie karmy zwierzętom wymaga zachowania odpowiednich zasad higieny. W ten sposób możemy uniknąć wielu chorób bakteryjnych
Podawanie karmy zwierzętom wymaga zachowania odpowiednich zasad higieny. W ten sposób możemy uniknąć wielu chorób bakteryjnychpixabay.com

Instrukcje FDA dotyczące podawania karmy zwierzętom to na przykład:

  • mycie rąk na co najmniej 20 sekund przed podawaniem jedzenia zwierzętom,
  • nieużywanie miski psa lub kota do nabierania karmy,
  • mycie misek i przedmiotów służących do nabierania karmy po każdym użyciu,
  • mycie rąk przez co najmniej 20 sekund po każdym kontakcie z karmą dla zwierząt.

Karma dla psa i kota. Trzeba zachować odpowiednią higienę

Dr Emily Luisana wraz z zespołem naukowców z Uniwersytetu Stanowy Karoliny Północnej przeprowadzili badania wśród ponad 400 posiadaczy psów. Mniej niż 5 proc. osób z tej grupy było w ogóle świadomych istnienia wytycznych FDA co do żywienia zwierząt domowych. Wielu z nich nie zachowywało także podstawowych zasad higieny.

Aż dwie trzecie spośród ankietowanych właścicieli psów przyznało, że nie myje rąk po karmieniu swoich pupili. Z kolei jedna trzecia badanych przygotowywała posiłki dla zwierząt w tym samym miejscu co jedzenie dla domowników.

Naukowcy przebadali także mieszkania właścicieli psów pod kątem obecności bakterii. Badanie wykazało, że w mieszkaniach osób, które zachowywały zasady higieny przy podawaniu posiłków zwierzętom istniało dużo mniejsze ryzyko skażenia karmy.

"Większość właścicieli zwierząt domowych jest nieświadomych, że miski z karmą mogą być ukrytym źródłem bakterii w ich domach" - informują autorzy badania.

Świadomość jak ograniczać to ryzyko, odpowiednio przechowywać jedzenie dla zwierząt i zachowywać higienę sprawi, że nasze domy będą zdrowsze i szczęśliwsze.
autorzy badania
"Zwierzostan": PseudohodowlePOLSAT GO
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}