W zoo w Gdańsku urodziło się pięć małych gepardów

Dobra wiadomość z Gdańska. W gdańskim zoo urodziło się pięć gepardów grzywiastych: cztery samice i jeden samiec. W tym roku poza gdańskim ogrodem gepardy urodziły się tylko w jednym zoo w Europie - w Stuttgarcie.

article cover
materiały promocyjne
W Gdańsku urodziło się pięć gepardów grzywiastych. To ewenement na skalę europejskąFacebook

Matką kociąt jest Vega, niespełna czteroletnia samica urodzona w szwedzkim zoo Boras. Do gdańskiego ogrodu przyjechała w czerwcu 2021 r. Kwestia ojcostwa jest nieco bardziej skomplikowana, bo kocięta z jednego miotu pochodzą od dwóch różnych samców. Ojcami są siedmioletni bracia urodzeni w Rostocku, Akin i Thabo, którzy przyjechali do Polski we wrześniu 2017 roku.

Gepardy grzywiaste urodziły się w Gdańsku

Poród nastąpił w nocy z 11 na 12 sierpnia. Na wybiegu urodziły się cztery samiczki i jeden samczyk. Młode otworzyły oczy po siedmiu dniach. Pierwsze ważenie wykonano w dziewiątym dniu ich życia, a masa ciała kociąt wynosiła wówczas od 0,7 kg do 0,9 kg. Po kolejnych 11 dniach wzrosła do 1,45 - 1,65 kg, a aktualnie wynosi 2,30 - 2,60 kg. We wrześniu młode zostały również dwukrotnie odrobaczone. W pawilonie kocięta są poddawane naświetlaniu lampą UV dwa razy dziennie. W tym czasie matka Vega wychodzi na spacer na wybieg.

Jak informuje gdańskie zoo, w wieku ośmiu-dziewięciu tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Wtedy będą mogły zostać wypuszczone na okólnik. Szczepienia zostaną powtórzenie po trzech tygodniach i kolejnych czterech tygodniach. Ze względu na wrażliwość młodych, nie będą one widoczne dla zwiedzających jeszcze przez kilka tygodni.

Wyjątkowy, ale zagrożony gatunek

Gepardy są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zagraża im: utrata i fragmentacja siedlisk, zmniejszenie naturalnej bazy pokarmowej, nielegalne polowania, handel skórami i żywymi młodymi gepardami. W Afryce i Azji te dzikie koty zamieszkują otwarte tereny trawiaste, półpustynne, sawanny, suche lasy i środowiska górskie. W Iranie: tereny równinne i solniska.

Gepardy to najszybsze ssaki na świecie. W ciągu trzech sekund potrafią się rozpędzić do prawie 100 km/h, a najszybsze mogą osiągnąć prędkość ponad 120 km/h. Pędzący gepard więcej czasu znajduje się w powietrzu niż dotyka ziemi. Ich długi ogon i pazury, które podczas biegu pozostają częściowo wysunięte, zapewniają niespotykaną płynność ruchu i zdolność błyskawicznej zmiany kierunku biegu. To jedyne wielkie koty, które nie potrafią ryczeć. Umieją za to szczekać. Charakterystyczną cechą gepardów jest bardzo dobry wzrok. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas