Reklama

W zoo w Gdańsku urodziło się pięć małych gepardów

Dobra wiadomość z Gdańska. W gdańskim zoo urodziło się pięć gepardów grzywiastych: cztery samice i jeden samiec. W tym roku poza gdańskim ogrodem gepardy urodziły się tylko w jednym zoo w Europie - w Stuttgarcie.

Matką kociąt jest Vega, niespełna czteroletnia samica urodzona w szwedzkim zoo Boras. Do gdańskiego ogrodu przyjechała w czerwcu 2021 r. Kwestia ojcostwa jest nieco bardziej skomplikowana, bo kocięta z jednego miotu pochodzą od dwóch różnych samców. Ojcami są siedmioletni bracia urodzeni w Rostocku, Akin i Thabo, którzy przyjechali do Polski we wrześniu 2017 roku.

Gepardy grzywiaste urodziły się w Gdańsku

Poród nastąpił w nocy z 11 na 12 sierpnia. Na wybiegu urodziły się cztery samiczki i jeden samczyk. Młode otworzyły oczy po siedmiu dniach. Pierwsze ważenie wykonano w dziewiątym dniu ich życia, a masa ciała kociąt wynosiła wówczas od 0,7 kg do 0,9 kg. Po kolejnych 11 dniach wzrosła do 1,45 - 1,65 kg, a aktualnie wynosi 2,30 - 2,60 kg. We wrześniu młode zostały również dwukrotnie odrobaczone. W pawilonie kocięta są poddawane naświetlaniu lampą UV dwa razy dziennie. W tym czasie matka Vega wychodzi na spacer na wybieg.

Reklama

Jak informuje gdańskie zoo, w wieku ośmiu-dziewięciu tygodni zostaną po raz pierwszy zaszczepione przeciwko panleukopenii, caliciwirusowi i herpeswirusowi. Wtedy będą mogły zostać wypuszczone na okólnik. Szczepienia zostaną powtórzenie po trzech tygodniach i kolejnych czterech tygodniach. Ze względu na wrażliwość młodych, nie będą one widoczne dla zwiedzających jeszcze przez kilka tygodni.

Zobacz także: Kontrowersyjny transport gepardów

Wyjątkowy, ale zagrożony gatunek

Gepardy są gatunkiem narażonym na wyginięcie. Zagraża im: utrata i fragmentacja siedlisk, zmniejszenie naturalnej bazy pokarmowej, nielegalne polowania, handel skórami i żywymi młodymi gepardami. W Afryce i Azji te dzikie koty zamieszkują otwarte tereny trawiaste, półpustynne, sawanny, suche lasy i środowiska górskie. W Iranie: tereny równinne i solniska.

Gepardy to najszybsze ssaki na świecie. W ciągu trzech sekund potrafią się rozpędzić do prawie 100 km/h, a najszybsze mogą osiągnąć prędkość ponad 120 km/h. Pędzący gepard więcej czasu znajduje się w powietrzu niż dotyka ziemi. Ich długi ogon i pazury, które podczas biegu pozostają częściowo wysunięte, zapewniają niespotykaną płynność ruchu i zdolność błyskawicznej zmiany kierunku biegu. To jedyne wielkie koty, które nie potrafią ryczeć. Umieją za to szczekać. Charakterystyczną cechą gepardów jest bardzo dobry wzrok. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama