Gepardy wracają. W tym miejscu nie było ich od 70 lat

Dzikie gepardy wrócą do Indii po raz pierwszy od 1952 r. Osiem kotów zostanie sprowadzonych z Namibii w celu przywrócenia zwierząt do ich dawnego siedliska.

Dzikie gepardy wracają do Indii po 70 latach. To najszybsze zwierzęta na świecie
Dzikie gepardy wracają do Indii po 70 latach. To najszybsze zwierzęta na świecie123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W sierpniu po raz pierwszy od ponad 70 lat w indyjskich lasach pojawią się gepardy. Osiem dzikich kotów z Namibii będzie swobodnie wędrować po parku narodowym Kuno-Palpur w stanie Madhya Pradesh. To początek programu mającego przywrócić zwierzę do jego naturalnego środowiska.

Gepardy wracają do Indii

Mimo, że stanowiły bardzo istotną część tamtejszego ekosystemu, gepardy zostały uznane za wymarłe w Indiach w 1952 r. Do ich wymarcia doprowadziło kłusownictwo i utrata siedlisk. Gepardy mogą osiągać prędkość do 113 km/h, co czyni je najszybszymi zwierzętami lądowymi na świecie.

Na całym świecie na wolności żyje tylko około 7 tys. gepardów, a zwierzęta te są sklasyfikowane jako gatunki wrażliwe na czerwonej liście gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Namibia ma największą na świecie populację gepardów.

Indyjscy urzędnicy pracują nad relokacją zwierząt od 2020 r. po tym jak indyjski sąd najwyższy ogłosił, że afrykańskie gepardy można sprowadzić w "starannie wybrane miejsce". Przeprowadzka zbiega się z dniem niepodległości Indii, a ponowne sprowadzenie gepardów ma stanowić ważny element przywracania dziedzictwa kulturowego Indii.

Ważna reintrodukcja gatunku

Minister środowiska Indii, Bhupender Yadav, napisał na Twitterze: "Połączenie 75 chwalebnych lat niepodległości z przywróceniem najszybszego lądowego gatunku, geparda, ożywi ekologiczną dynamikę krajobrazu. Reintrodukcja gepardów w Indiach stanowi część większego celu, jakim jest przywrócenie funkcji ekologicznych na indyjskich łąkach. Jest to zgodne z wytycznymi IUCN".

Gepard azjatycki, który kiedyś można było spotkać w regionach rozciągających się od Półwyspu Arabskiego po Afganistan, jest gatunkiem zagrożonym i obecnie występuje tylko w Iranie. Szacuje się, że żyje jeszcze tylko 12 kotów. Wysiłki mające na celu ponowne wprowadzenie kotów do Indii z Iranu w latach 70. zamarły po rewolucji irańskiej.

Przemysław Białkowski podcast: OdraSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas