Tak rodzi się trąba powietrzna. Lej kondensacyjny znów nad Wielkopolską
Oprac.: Katarzyna Nowak
Do potencjalnie niebezpiecznego zjawiska doszło 12 lipca w Wielkopolsce w powiecie chodzieskim. W miejscowości Stróżewo pojawił się najprawdopodobniej dobrze wykształcony lej kondensacyjny. To efekt niestabilnej pogody. IMGW wydał ostrzeżenia pierwszego stopnia dotyczące burz z gradem. Obowiązują one praktycznie na terenie całego kraju.
Gwałtowne burze przeszły we środę 12 lipca m.in. przez Wielkopolskę. Sieć Obserwatorów Burz zamieściła zdjęcia leja kondensacyjnego, który utworzył się nad powiatem chodzieskim. Czy zwiastował on nadejście trąby powietrznej?
Pierwsza oznaka tornada lub trąby powietrznej
Niedaleko miejscowości Stróżewo w Wielkopolsce pojawił się najprawdopodobniej lej kondensacyjny. Uważa się, że zjawisko to może nieść za sobą powstawanie trąby powietrznej. Jednak, jak informuje Sieć Obserwatorów Burz, w tym przypadku nie doszło do wystąpienia pełnej trąby powietrznej, ponieważ lej nie zetknął się z ziemią.
Pod postem Sieci Obserwatorów burz pojawiło się wiele komentarzy oraz zdjęć, na których widać powstawanie leja w różnych miejscowościach (wynika z wpisów użytkowników na Facebooku).
W zeszłym tygodniu w Poznaniu pojawił się najprawdopodobniej lej kondensacyjny.
Czy leje będą coraz częstsze?
Lej kondensacyjny jest zjawiskiem atmosferycznym o charakterystycznym stożkowanym kształcie skierowanym ku ziemi. Zjawisko to pojawia się czasem przed powstaniem burzy. Lej może zwiastować tornado, a to może być już niebezpieczne. Tornada jednak nie występują w Polsce (mogą pojawić się trąby powietrzne), a sam lej kondensacyjny nie jest groźny.
Niestety specjaliści prognozują, że w najbliższych latach mogą występować coraz bardziej ekstremalne burze, intensywne opady deszczu, silny wiatr, a nawet trąby powietrzne.