Lej kondensacyjny nad Poznaniem. Niesamowity widok na niebie

Magdalena Mateja-Furmanik

Aktualizacja

Latem fale upałów prędzej czy później niosą za sobą burze. Poznań nie był wyjątkiem. W odstępnie między jedną a drugą burzą mieszkańcom udało zaobserwować coś bardzo rzadko spotykanego - lej kondensacyjny.

Leje kondensacyjne są zjawiskiem, które coraz częściej mogą pojawiać się w Polsce
Leje kondensacyjne są zjawiskiem, które coraz częściej mogą pojawiać się w Polscekwasny221/epoznan.pl, Józef Topolewski123RF/PICSEL

Co to jest lej kondensacyjny?

Lej kondensacyjny to zjawisko atmosferyczne o stożkowanym kształcie skierowanym ku ziemi, które pojawia się czasem przed powstaniem burzy. Jest potencjalnie niebezpieczne, ponieważ może zwiastować tornado. Na szczęście to niebezpieczne zjawisko nie występuje w Polsce, a sam lej kondensacyjny nie jest groźny. Powstaje jako efekt interakcji wilgotnego powietrza z prądami powietrza. 

Dla powstania leja kluczowe jest wystąpienie różnicy ciśnień powietrza wewnątrz i na zewnątrz wiru powietrza. To właśnie ta różnica prowadzi do powstania kształtu leja. 

Lej kondensacyjny w Poznaniu 

Mieszkańcy Poznania mogli zaobserwować na niebie lej kondensacyjny w środę. Zdaniem klimatologa Bogdana Chojnickiego zjawisko przywędrowało do Polski z Holandii i Niemiec. W tych krajach dzień wcześniej miały miejsce bardzo intensywne burze, które doprowadziły do dużych zniszczeń i ofiar śmiertelnych. Poznańska burza również była intensywna, ale na szczęście nie wyrządziła szkód ani nikt nie ucierpiał. 

Zdaniem naukowców coraz groźniejsze i gwałtowniejsze burze są wynikiem zmian klimatycznych. Dotkną one również Polski, ponieważ do naszego kraju dociera coraz więcej zwrotnikowych i wilgotnych mas powietrza, które zapewniają idealne warunki do powstania burz. 

Specjaliści prognozują, że w najbliższych latach coraz częściej możemy się spodziewać ekstremalnych przypadków burz. Bardzo intensywne opady deszczu, silny wiatr czy nawet trąby powietrzne niestety nie będą rzadkością.

Co można znaleźć w śmietniku?Przemysław BiałkowskiProgram Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas