Sprzedać, kupić, zabić. Jedna trzecia zwierząt jest eksploatowana przez ludzi

Nowa analiza pokazuje, jak wielki wpływ na środowisko wywiera ludzkość - ale też jak bardzo jesteśmy uzależnieni od natury. Analiza wskazuje, że aż jedna trzecia gatunków kręgowców jest eksploatowana przez ludzi.

Nowa analiza pokazuje, jak wielki wpływ na środowisko wywiera ludzkość - ale też jak bardzo jesteśmy uzależnieni od natury. Analiza wskazuje, że aż jedna trzecia gatunków kręgowców jest eksploatowana przez ludzi
Nowa analiza pokazuje, jak wielki wpływ na środowisko wywiera ludzkość - ale też jak bardzo jesteśmy uzależnieni od natury. Analiza wskazuje, że aż jedna trzecia gatunków kręgowców jest eksploatowana przez ludziMichał AdamowskiEast News

Z badania wynika, że 14 663 gatunków ptaków, ssaków, ryb, gadów i płazów zabija się celach spożywczych, trzyma jako zwierzęta domowe lub wykorzystuje się w inny sposób. Ponad 4 tys. gatunków ptaków ludzie przetrzymują w klatkach w domach.

"Staliśmy się swego rodzaju super-drapieżnikami" mówi Rob Cooke z brytyjskiego Centrum Ekologii i Hydrologii. Cooke i jego współpracownicy przeanalizowali dane Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody dotyczące 46 755 znanych gatunków kręgowców - grupy obejmującej wszystkie ssaki, ptaki, płazy, gady i ryby.

Dane te pokazują, w jaki sposób zwierzęta te są wykorzystywane przez człowieka. Obejmują handel, zabijanie zwierząt dla mięsa czy skór, zbieranie okazów, polowania rekreacyjne, a także zabieranie zwierząt z ich naturalnego środowiska w celu sprzedania ich w charakterze zwierzątek domowych lub eksponowania w zoo. 

Sprzedać, kupić, zabić

Zespół odkrył, że 14 663 gatunki, czyli około jedna trzecia wszystkich kręgowców, są wykorzystywane lub sprzedawane. Około 55 procent jest zabijane w celach spożywczych, a 40 procent stanowią zwierzęta domowe.

Wykorzystywanych jest prawie połowa gatunków ryb i ptaków. Najmniej interesujemy się gadami i płazami. Spośród wszystkich eksploatowanych gatunków 39 procent jest zagrożonych z powodu wykorzystywania ich przez ludzi. Eksploatacji przez ludzi podlegają także niezwykle rzadkie i trudne do znalezienia gatunki.

Wiele spośród zwierząt, które nie są eksploatowane przez człowieka, unika tego losu ze względów kulturowych. Na przykład tysiące gatunków gryzoni i nietoperzy nie jest wykorzystywanych przez człowieka, bo są uważane za “nieczyste". 

Naukowcy mają nadzieję, że ich praca zwiększy świadomość na temat wielu różnych sposobów, w jakie ludzie wykorzystują zwierzęta. Bez względu na cel wykorzystywania danego gatunku przez człowieka, zwierzęta sprzedawane, zabijane czy przetrzymywane w zoo są usuwane z naturalnego środowiska, nie mogą się rozmnażać i podtrzymać całej populacji własnego gatunku. 

Rekordy temperatur i zagrożenie pożaramiPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas