Setki jadowitych węży w jednym miejscu. Widok dla odważnych
Nawet 2 tys. grzechotników preriowych ukrywa się w jaskini w Kolorado. Teraz nadszedł wyjątkowy moment - rodzą się młode węże. Widok jest imponujący, a losy nowo narodzonych gadów można śledzić nawet w sieci. Lokalizacja nie jest celowo ujawniana przez przyrodników.
W tym miejscu większość z nas nie chciałaby się znaleźć. Stado jadowitych węży żyjących na terenie Ameryki Północnej właśnie się powiększa. Przedstawiciele gatunku są znani z licznych pokąsań - zaraz po grzechotniku teksaskim ludzi atakują najczęściej. Ale to właśnie grzechotnik teksaski (Crotalus atrox) jest najniebezpieczniejszym grzechotnikiem Ameryki Północnej. Największym jadowitym wężem Ameryki Północnej jest z kolei grzechotnik diamentowy. Wszystkie żmijowate, a w tym grzechotnikowate są jadowite.
Z kamerą wśród grzechotników
Na skalistym zboczu w Kolorado właśnie rodzą się młode, a całość jest transmitowana 24 godziny na dobę na kanale Project RattleCam. Niektóre węże zostały już obdarzone imionami: „Woodstock”, „Thea” i „Agent 008” - brzmią niektóre z propozycji internautów śledzących losy gadów.
Na żywo można obserwować, jak młode się rozwijają - to widok zachwycający dla miłośników przyrody.
Nie chodzi tu jednak tylko o rozrywkę, ale o szerzenie świadomości na temat węży, które wśród wielu nie cieszą się dobrą opinią.
Eksperci obserwujący zwyczaje grzechotników mówią wprost - węże nigdy nie atakują bez powodu, a ich czarny PR to wynik wieloletniego wpajania społeczeństwom, że węże są śmiertelnie niebezpieczne.
Samice opiekują się młodymi na żywo
W kolonii znajdującej się w celowo nieujawnionym miejscu setki, a nawet tysiące węży zimują, potem wygrzewają się na słońcu i rozmnażają. Gdy jest naprawdę ciepło, w gnieździe zostają same samice. Reszta rozprasza się w pobliżu.
To właśnie tu w skałach samice przygotowują się do porodu, a potem opiekują się młodymi.
Mowa o wężu wyjątkowym - grzechotniku preriowym, który występuje w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku.
Grzechotka na końcu ogona pomaga odróżnić grzechotnika od innych gatunków. Pełni ona funkcję ostrzegawczą. Po każdej nowej wylince przybywa jedna komora grzechotki. Najgłośniej "gra" grzechotnik teksaski.
Na świecie istnieje 36 gatunków grzechotników, z których większość zamieszkuje obszary w Stanach Zjednoczonych. Grzechotniki występują niemal we wszystkich stanach i są szczególnie powszechne na zachodzie.
Grzechotniki nie składają jaj. Zamiast tego rodzą młode.
W listopadzie kamera z kolonii grzechotników w Kolorado zostanie wyłączona.