Rysie iberyjskie były na skraju wyginięcia. Piątka została właśnie wypuszczona na wolność

W Hiszpanii wypuszczono na wolność pięć rysi iberyjskich, których populacja jest zagrożona wyginięciem. Zwierzęta 20 lat temu znajdowały na skraju wyginięcia. Drapieżnik ten posiada charakterystyczne, czarne kosmyki na uszach.

Historyczny moment wypuszczenia rysiów na wolność
Historyczny moment wypuszczenia rysiów na wolnośćCarlos Gil AndreuGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Pięć rysiów iberyjskich zostało wypuszczonych na wolność w ramach programu ich ochrony prowadzonego w Hiszpanii. W 2015 r. populacja rysia cętkowanego była krytycznie zagrożona i liczyła ok. 200 osobników.

Ryś iberyjski
Ryś iberyjskiMarcos del Mazo/LightRocketGetty Images

Saturno i Sotillo to dwa wyhodowane w niewoli samce rysia. Zostały wypuszczone na wolność wraz z samicami Solera i Ilexa i młodym o imieniu Terre. Zwierzęta zamieszkają na górzystym obszarze Sierra Arana w andaluzyjskiej prowincji Granada.

"Celem tego projektu jest stworzenie w tym miejscu obszaru reintrodukcji" - powiedział regionalny koordynator programu Javier Salcedo. "To kolejny kamień milowy dla tego projektu" - dodał.

Na skraju wygnięcia

W 2002 r. rysie iberyjskie znalazły na skraju wyginięcia z kilku powodów jednocześnie: kłusownictwa, wypadków drogowych i rolnictwa, ponieważ pod uprawy przemysłowe zniszczono siedliska zwierząt. W 2002 r. w Hiszpanii znajdowały się tylko 94 zwierzęta.

Do 2015 r. Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) obniżyła stopień zagrożenia rysia ze skrajnego na zagrożony wyginięciem. Według hiszpańskiego Ministerstwa Środowiska było to wynikiem trwających działań ochronnych. Pod koniec 2020 r. populacja rysia zwiększyła się do 1000 osobników.

W samej Andaluzji znajduje się obecnie ok. 520 zwierząt. 

"To sukces Andaluzji. W regionie pięciokrotnie zwiększyła się liczba zwierząt w porównaniu do sytuacji panującej 20 lat temu" - powiedział Guiseppe Aloisio, dyrektor regionalnego departamentu ds. lasów i różnorodności biologicznej.

Według organizacji ds. ochrony przyrody WWF, populacja rysia iberyjskiego musiałaby przekroczyć co najmniej 3000 osobników, aby osiągnąć status niezagrożonego gatunku.

W Polsce niedawno zabito samicę rysia, prawdopodbie nie żyją także jej dzieci. Ryś jest w Polsce gatunkiem objętym ochroną ścisłą.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas