Reklama

Ryby potrafią dodawać i odejmować

Naukowcy dowiedli, że ryby z gatunku pyszczak zebra oraz słodkowodne płaszczki potrafią rozwiązywać proste działania matematyczne, takie jak dodawanie i odejmowanie. Te umiejętności mogą im pomagać w rozpoznawaniu innych ryb.

Według badania opublikowanego na łamach "Scientific Reports" ryby Pseudotropheus zebra (pyszczak zebra) i słodkowodne Potamotrygon motoro (płaszczka plamista) potrafią dodawać i odejmować liczby od jednego do pięciu. Zdaniem naukowców dowodzi to, że ryby mają umiejętności na równi z innymi kręgowcami i bezkręgowcami.

Ryby potrafią wydawać dźwięki. Takich gatunków jest co najmniej tysiąc

Ryby radzą sobie z prostą matematyką

Naukowcy sprawdzili matematyczne zdolności ryb, wykorzystując do tego kolory. Barwa niebieska oznaczała dodawanie liczby jeden, a żółta - odejmowanie. Rybom pokazywano karty z jednym lub drugim kolorem, po czym zwierzęta musiały wybrać jedno z dwojga drzwi zawierających różne wyniki działania. Na przykład, jeśli rybie pokazywano kartę z trzema niebieskimi kształtami był to znak, że musi dodać jeden i wpłynąć tam, gdzie naukowcy pokazywali cztery kształty. 

Reklama

Sześć na osiem pyszczaków, które brały udział w eksperymencie nauczyło się kojarzyć kolor niebieski z dodawaniem, a żółty - z odejmowaniem. W przypadku płaszczek udało się to trzem z ośmiu badanych osobników. Pierwszy gatunek z reguły potrzebował także około dwa razy mniej prób, aby nauczyć się "rybiej matematyki".

Naukowcy podejrzewają, że te umiejętności przydają się wodnym kręgowcom do rozpoznawania indywidualnych osobników ryb dzięki ich wyglądowi, na przykład poprzez liczenie pasków bądź kropek na ich ciałach. 

Egzotyczne ryby tracą kolor. Winne są coraz wyższe temperatury

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryby | matematyka | dodawanie | odejmowanie | biologia

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy