Ryby potrafią wydawać dźwięki. Takich gatunków jest co najmniej tysiąc

To nieprawda, że "dzieci i ryby głosu nie mają". Być może brakuje im takiej melodyjności jak u ptaków czy wielorybów, ale istnieje prawie tysiąc gatunków ryb, które używają dźwięków do komunikacji. Badacze stworzyli nawet katalog zawierający odgłosy wydawane przez 989 ryb, u których potwierdzono wydawanie dźwięków.

Jest co najmniej tysiąc gatunków ryb, które potrafią wydawać różne odgłosy. W ten sposób komunikują się z innymi osobnikami
Jest co najmniej tysiąc gatunków ryb, które potrafią wydawać różne odgłosy. W ten sposób komunikują się z innymi osobnikamiMarcos del Mazo / ContributorGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Mimo 150 lat badań nad dźwiękami wydawanymi przez ryby, do tej pory nie powstał spis gatunków potrafiących wydawać różne odgłosy. Aż do teraz. Ryby są jedną z najliczniejszych grup kręgowców, które wydają dźwięki. Szacuje się, że taką umiejętność mogą mieć nawet tysiące spośród 34 tys. wszystkich gatunków ryb.

Ryby potrafią "mówić"

Naukowcy stworzyli specjalne opracowanie, dzięki któremu wiemy, że istnieje co najmniej 989 gatunków ryb potrafiących wydawać dźwięk. Na tej podstawie stworzono nawet stronę internetową, która jest katalogiem rybich odgłosów.

Odgłosy ryb nie są tak znane jak te wydawane przez ptaki, żaby, nietoperze czy wieloryby. Ale już od dawna wiadomo, że także ryby potrafią produkować dźwięki. Ponad 2 tys. lat temu rozważał nad tym nawet Arystoteles. O tym, że ryby mają "głos" świadczyć też mogą potoczne nazwy wielu gatunków, które nawiązują do różnych odgłosów.

Ryby mają także szeroki wachlarz mechanizmów, które pozwalają im wydawać dźwięki. Zamiast strun głosowych niektóre ryby wytworzyły struktury kostne, którymi mogą o siebie pocierać lub wydawać dźwięk "klikania". Inne wykorzystują pęcherze pławne niczym bęben. Są nawet gatunki, które potrafią wydawać odgłosy i komunikować się przez wydalanie gazów.

Ryby potrafią "mówić" dzięki specjalnym strukturom kostnym bądź przez używanie pęcherzy pławnych niczym bębnów
Ryby potrafią "mówić" dzięki specjalnym strukturom kostnym bądź przez używanie pęcherzy pławnych niczym bębnówUnsplash

O czym rozmawiają ryby?

Ryby mogą wykorzystywać dźwięk do przekazywania informacji o reprodukcji, terytorium lub pożywieniu. Ponieważ dźwięk w wodzie przenosi się szybciej niż w powietrzu, ryby są w stanie odebrać sygnały na większą odległość i szybciej niż byłyby zdolne to zrobić przy pomocy wzroku, zapachu lub smaku.

Aktywnie produkujące dźwięk ryby zidentyfikowano prawie wszędzie na świecie - w wodach słonych, słodkich i tam, gdzie mieszają się te dwa rodzaje. Co ciekawe, wiele innych zwierząt, takich jak ptaki, delfiny czy kraby prawdopodobnie "podsłuchuje" ryby, aby ułatwić sobie polowania bądź uniknąć drapieżnych gatunków.

Dźwięki wydawane przez ryby są również wykorzystywane do wykrywania gatunków inwazyjnych, monitorowania tarła i identyfikowania siedlisk. Z kolei odgłosy produkowane przez te zwierzęta podczas spożywania pokarmu są przydatne do optymalizacji ich żywienia.

Istnieje także coraz więcej dowodów na to, że działalność człowieka - zanieczyszczenie hałasem, degradacja siedlisk i zmiana klimatu - niszczy zdolność ryb do wytwarzania i odbierania sygnałów niezbędnych do reprodukcji i przetrwania. Może mieć to potencjalnie tragiczne skutki dla całych populacji ryb.

The Conversation

© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas