Nietypowe i przydatne. Te rośliny zjedzą muchy, komary i pająki w każdym domu

Rośliny mięsożerne nie tylko bardzo efektownie się prezentują, ale również pomagają w pozbyciu się uciążliwych w sezonie wiosenno-letnim insektów, takich jak komary
Rośliny mięsożerne nie tylko bardzo efektownie się prezentują, ale również pomagają w pozbyciu się uciążliwych w sezonie wiosenno-letnim insektów, takich jak komary123RF/PICSEL
Rośliny mięsożerne nie tylko bardzo efektownie się prezentują, ale również pomagają w pozbyciu się uciążliwych w sezonie wiosenno-letnim insektów, takich jak komary
Rośliny mięsożerne nie tylko bardzo efektownie się prezentują, ale również pomagają w pozbyciu się uciążliwych w sezonie wiosenno-letnim insektów, takich jak komary123RF/PICSEL
  • Rośliny wytwarzają pokarm w procesie fotosyntezy. 
  • Istnieją jednak gatunki, które ze względu na występowanie na mało urodzajnym terenie potrzebują dożywiania. 
  • W tym celu wykształciły wyjątkowy mechanizm.

Co wyróżnia rośliny mięsożerne?

  • rosiczka, 
  • muchołówka, 
  • kapturnica, 
  • tłustosz, 
  • pływacz zwyczajny,
  • dzbanecznik.

Zobacz również:

    Rośliny owadożerne do domu. Jakie gatunki wybrać?

    • Rosiczka - to jedna z najczęściej występujących roślin-drapieżników, którą można spotkać na 6 kontynentach. W środowisku naturalnym rośnie również w Polsce - najczęściej wybiera podmokłe torfowiska. Posiada duże, pokryte włoskami oraz lepką wydzieliną trawienną (kwasem mrówkowym) liście, dzięki którym łapie i rozpuszcza swoje ofiary.  
    Rosiczka - jeden z najpopularniejszych gatunków roślin owadożernych
    Rosiczka - jeden z najpopularniejszych gatunków roślin owadożernych123RF/PICSEL
    • Muchołówka amerykańska - to bardzo efektowna roślina o dwukolorowych liściach oraz długich, nieco przypominających zęby kolcach. Liście muchołówki zostały wyposażone we włoski czuciowe, pozwalające jej na szybkie zauważenie i uwięzienie wewnątrz pułapki owada. Wabi swoje ofiary nie tylko intensywnym ubarwieniem, ale też słodkim nektarem. Jest ciepłolubna, dlatego doskonale nadaje się do uprawy w domu, szczególnie w pomieszczeniach z południową ekspozycją. Należy jej zapewnić dużo światła słonecznego oraz częste podlewanie.
    Muchołówka amerykańska, której podwójne liście przypominają paszcze wyposażoną w ostrze zęby
    Muchołówka amerykańska, której podwójne liście przypominają paszcze wyposażoną w ostrze zęby123RF/PICSEL
    • Dzbanecznik - to roślina owadożerna o wyjątkowo efektownym, bardzo egzotycznym wyglądzie. W warunkach naturalnych występuje głównie na terenie Azji. W zależności od odmiany mieć one różną wielkość i nieco różnić się wyglądem -największa  posiada dzbanki o długości nawet 30 cm. Są one doskonałą pułapką na owady oraz małe zwierzęta - zbawione słodkim nektarem oraz atrakcyjnym wyglądem rośliny siadają na brzegu dzbanka, który jest pokryty bardzo śliską substancją. Owad ześlizguje się więc prosto do wnętrza, wypełnionego płynem trawiennym. 
    Dzbanecznik - tropikalna roślina owadożerna
    Dzbanecznik - tropikalna roślina owadożerna123RF/PICSEL
    • Tłustosz - ta roślina mięsożerna występuje w Polsce, jest jednak na tyle rzadka, że została objęta ochroną gatunkową. Niektóre z odmian doniczkowych nadają się do sadzenia w ogrodzie, inne sprawdzą się jedynie we wnętrzach. Tłustosz wyróżnia się efektownym wyglądem - posiada grube, mięsiste liście układające się w kształt rozety. Są one pokryte zabójczymi dla owadów włoskami, nasączonymi sokami trawiennymi.
    Tłustosz w naturalnym środowisku
    Tłustosz w naturalnym środowisku123RF/PICSEL

    Rośliny owadożerne do ogrodu. Jakie gatunki wybrać?

    • Kapturnice - to rośliny wyposażone w podłużne kielichy, które nie tylko ładnie się prezentują, ale również wabią owady wyglądem i zapachem. Sposobem polowania przypominają dzbaneczniki. Są to wytrzymałe rośliny wieloletnie, odporne na niskie temperatury, dzięki czemu bez problemu przetrwają zimę w ogrodzie.
    Kapturnica - roślina mięsożerna występująca w Polsce. Jest mrozoodporna, można ją więc hodować w ogrodzie
    Kapturnica - roślina mięsożerna występująca w Polsce. Jest mrozoodporna, można ją więc hodować w ogrodzie123RF/PICSEL
    •  Pływacz zwyczajny - w przeciwieństwie do opisywanych wyżej roślin owadożernych, ta nie rośnie w podłożu (nie posiada systemu korzeniowego) lecz unosi się na tafli wody. Lubi stojące, nagrzewające się pod wpływem promieni słonecznych zbiorniki, dlatego świetnie sprawdzi się w ogrodowych oczkach wodnych. Zimuje na dnie zbiornika i ponownie wynurza się, gdy woda osiąga odpowiednią temperaturę.
    Pływacz zwyczajny - roślina mięsożerna występująca w zbiornikach wodnych
    Pływacz zwyczajny - roślina mięsożerna występująca w zbiornikach wodnych123RF/PICSEL

    Jak dbać o rośliny owadożerne?

    Wodna pomoc naukowa. Uświadamia o zmianach klimatuINTERIA.TVAFP