Kalendarz ogrodnika na maj 2022. Kwiaty, warzywa - co kiedy sadzić?

Maj to wyjątkowo intensywny okres dla osób chcących się cieszyć pięknym i zadbanym ogrodem. To idealny moment na sadzenie wielu roślin oraz liczne zabiegi pielęgnacyjne. Jakie kwiaty i warzywa należy sadzić w maju? Jak fazy księżyca wpływają na rośliny? Przedstawiamy kalendarz ogrodnika na maj 2022.

Wiosną przyroda budzi się do życia, a ogród - nawet niewielki - wymaga sporych nakładów pracy, by przywrócić mu pełnię blasku po zimowym okresie uśpienia. Sprawdź, jakie zabiegi warto wykonać, by rośliny były zdrowe i piękne, a przestrzeń wokół domu efektownie się prezentowała.

Kalendarz ogrodnika na maj. Jakie kwiaty sadzić?

Maj zazwyczaj jest pierwszym miesiącem roku, w którym możemy się spodziewać znacznego ocieplenia. Nocą raczej nie zdarzają się już przymrozki, dzięki czemu możliwe jest bezpieczne sadzenie roślin do gruntu. Jest to idealny moment na obsadzenie rabatek różnymi gatunkami kwiatów jednorocznych, jak i wieloletnich.

Reklama

Na początku maja możemy rozpocząć wysadzanie gipsówki, aksamitek, lwich paszczek, kocanki ogrodowej, czarnuszki czy tujałki.

Nietoperze naśladują dźwięk pszczół w celu uniknięcia zagrożenia - Zielona w INTERIA.PL

Nieco później, w drugiej połowie miesiąca (najlepiej po "zimnych ogrodnikach" często wiążących się z nagłym spadkiem temperatury, a nawet przymrozkami) możemy uzupełni ogrodowe rabaty o takie gatunki jak: nagietki, nasturcje, szałwia, begonia kwitnąca, maciejka, celozja, cynia, słoneczniki, niecierpki czy nemezje.

Maj to również idealny moment na sadzenie do gruntu kwitnących latem oraz jesienią bylin, do których należą m.in.: szarotka alpejska, krwawnik czy dzwonek ogrodowy.

Warto pamiętać, by zahartować rośliny przed wsadzeniem  do ziemi. Można to zrobić, wietrząc pomieszczenie z sadzonkami, a następnie wystawiając je na zewnątrz, początkowo na kilka godzin, później na cały dzień, zabierając je do środka jedynie na noc. Dzięki temu staną się bardziej odporne na dobowe zmiany temperatury.

W razie utrzymujących się przymrozków warto przesunąć majowe sadzenie roślin na koniec miesiąca.

Kalendarz ogrodnika na maj. Jakie warzywa sadzić?

Maj to idealny miesiąc na stworzenie własnego warzywnika. Do gruntu możemy wysiewać m.in. pietruszkę (zarówno naciową, jak i korzeniową), rukolę, bazylię, cukinię, dynię, pomidory, ogórki gruntowe, kabaczki, rzodkiewki, kukurydzę czy koper. To również dobry moment dla późnych odmian marchwi i buraków.

Zieleń miejska wpływa pozytywnie na intelekt, koncentrację i sprawność - Zielona w INTERIA.PL

Kalendarz prac w ogrodzie. O czym jeszcze pamiętać w maju?

Wiosna to czas, w którym ogród wymaga intensywnej pielęgnacji oraz regeneracji po zimowych miesiącach. Warto skupić się na trawniku - w maju  młoda trawa zazwyczaj jest już dość obfita, należy więc rozpocząć regularne koszenie. Dla najlepszych efektów powinniśmy robić to nie rzadziej niż raz na dwa tygodnie. Możemy również zastosować specjalne nawozy do trawy.

Kolejnym zabiegiem pielęgnacyjnym czekającym nas w maju jest przystrzyżenie żywopłotu - dzięki temu nie tylko się wyrówna, ale również zagęści.

W maju warto również przyjrzeć się drzewkom i krzewom owocowym. Niektóre z nich z pewnością będą wymagały przycięcia, usunięcia suchych pędów czy podwiązania. Dobrą praktyką jest także nawożenie ich (np. za pomocą kompostu). Wielu ogrodników w maju decyduje się na opryski drzewek owocowych, mające je chronić przed atakami szkodników takich jak np. miodówka. Można je wykonywać za pomocą naturalnych preparatów.

W maju konieczne jest regularne pielenie ogrodu i usuwanie chwastów (szczególnie w okolicy nowych sadzonek, które łatwo zagłuszyć). Jeśli jest wyjątkowo sucho, konieczne jest również podlewanie grządek i rabatek.

Posiadacze oczka wodnego w maju mogą już myśleć o oczyszczeniu go oraz wymianie wody, a następnie (najlepiej w drugiej połowie maja, gdy ryzyko przymrozków znacząco spada) wpuścić do niego rybki.

Kalendarz księżycowy i jego wpływ na ogród

Wielu ogrodników uważa, że wzrost i rozkwit roślin jest ściśle związany z fazami księżyca. Aby ułatwić im dostosowanie prac wykonywanych w ogrodzie do ich cyklu, powstał specjalny kalendarz biodynamiczny. Zgodnie z jego zasadami, sadzenie i cięcie drzew powinno się odbywać, gdy księżyca ubywa (w III i IV kwadrze), natomiast sadzenie krzewów owocowych i warzyw, gdy go przybywa (w I i II kwadrze). Jest to również najlepsza pora na zbiór owoców i warzyw. Opryski najlepiej natomiast przeprowadzać w czasie nowiu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kalendarz ogrodnika maj
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy