Rosja demoluje środowisko Ukrainy. Skala zniszczeń jest ogromna

27 proc. obszarów chronionych ucierpiało w wyniku rosyjskich działań wojennych w Ukrainie, a 900 obszarów jest zagrożonych - przekazał polski resort klimatu i środowiska, powołując się na dane z Ukrainy. W wyniku wojny aż 1,4 miliona osób w Ukrainie nie ma także dostępu do czystej wody.

Polski resort klimatu i środowiska zaprezentował zatrważające dane na temat zniszczeń, jakie wyrządzili rosyjscy żołnierze środowisku naturalnemu Ukrainy
Polski resort klimatu i środowiska zaprezentował zatrważające dane na temat zniszczeń, jakie wyrządzili rosyjscy żołnierze środowisku naturalnemu UkrainyUnsplash

Ministerstwo Klimatu i Środowiska na swoim profilu na Twitterze przywołało dane ukraińskiego resortu środowiska, z których wynika, że wskutek rosyjskich działań wojennych na Ukrainie aż 27 proc. wszystkich obszarów chronionych ucierpiało, a 900 obszarów jest zagrożonych.

Znacząco wzrosła także powierzchnia, którą dotknęły pożary lasów. Pożarów jest aż 45-krotnie więcej niż w tym samym okresie w 2021 roku.

Rosyjska agresja na Ukrainę to ogromna tragedia ludzi, ale też poważne zagrożenie dla środowiska. Dotychczas odnotowano 245 przestępstw przeciwko środowisku.
Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska

Ukraina. Brakuje czystej wody

Rosyjska agresja spowodowała też poważne uszkodzenia sieci wodociągowych i kanalizacyjnych. Zniszczonych zostało również kilkadziesiąt zapór wodnych. "Z powodu zniszczeń wojennych 1,4 mln osób w Ukrainie nie ma dostępu do czystej wody, a 4,6 mln ma do niej ograniczony dostęp" - poinformowano.

Minister Anna Moskwa zwróciła uwagę, że rosyjska agresja na Ukrainę to ogromna tragedia ludzi, ale też poważne zagrożenie dla środowiska. "Dotychczas odnotowano 245 przestępstw przeciwko środowisku. Wspieramy rząd Ukrainy, który rejestruje zbrodnie okupanta i wykorzysta każdą okazję, by postawić agresora przed sądem" - dodała.

Zgodnie z zamieszczoną mapą do największej liczby zbrodni przeciwko środowisku doszło na wschodzie Ukrainy - tam, gdzie są prowadzone najcięższe walki. Przoduje obwód kijowski z 34 takimi zdarzeniami. W obwodach donieckim i ługańskim doszło do odpowiednio 28 i 22 takich przestępstw.

Ukraina chce odszkodowań za zbrodnie Rosji przeciwko środowisku

Ukraiński minister środowiska Rusłan Striłec informował w czwartek, że rząd Ukrainy będzie domagał się przed międzynarodowymi sądami odszkodowań od władz Rosji za zniszczenia wyrządzone środowisku naturalnemu w trakcie rosyjskiej inwazji.

Według niego trwająca wojna zniszczyła już ekosystemy, pozbawiła dzikie zwierzęta ich naturalnych siedlisk i zanieczyściła ukraińskie gleby.

Walki w pobliżu nieczynnej już Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej, miejsca największej awarii nuklearnej na świecie z 1986 roku, spowodowały wzniecenie pożarów na powierzchni prawie 12 tys. hektarów, niszcząc florę i faunę w wyjątkowym środowisku.

Dane, jakie przedstawił minister, wskazują, że Ukraina poniosła ponad 2,5 mld hrywien (85 mln dolarów) strat finansowych w czarnobylskiej strefie wykluczenia, jednak nie oszacowano wartości ogólnych szkód dla środowiska spowodowanych wojną.

Wspieramy rząd Ukrainy, który rejestruje zbrodnie okupanta i wykorzysta każdą okazję, by postawić agresora przed sądem.
Anna Moskwa, minister klimatu i środowiska
Ukraińscy uchodźcy nie chcą uciekać bez swoich zwierzątAFP
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas