Prehistoryczny wieloryb odkryty w Peru. To prawdziwy morski gigant
Paleontolodzy zaprezentowali po raz pierwszy skamieniałe szczątki starożytnego wieloryba, który pływał po morzach i oceanach 36 milionów lat temu. Skamieliny odnaleziono w zeszłym roku na pustyni w Peru. Waleń z rodzaju bazylozaura liczył 17 metrów długości i wyróżniały go masywne zęby.
"Zaprezentowaliśmy nowego peruwiańskiego bazylozaura. To kompletna czaszka pradawnego wieloryba, który żył 36 milionów lat temu" - powiedział agencji AFP Mario Urbina, szef zespołu, który odnalazł szkielet.
Bazylozaur został odnaleziony pod koniec 2021 roku na pustyni Ocucaje w regionie Ica, około 350 kilometrów na południe od Limy. Miliony lat temu ten krajobraz był płytkim morzem. W pozostałym po nim wydmach zachowało się wiele szczątków prymitywnych ssaków morskich.
Bazylozaur - dawny wieloryb odnaleziony na pustyni w Peru
Naukowcy nazwali pradawnego wieloryba "Drapieżnikiem z Ocucaje". Zwierzę liczyło około 17 metrów długości i wykorzystywało swoje masywne, potężne zęby do żywienia się tuńczykami, rekinami i ławicami sardynek.
Zobacz również:
"To odkrycie jest bardzo istotne, ponieważ na świecie nie odkryto nigdy podobnego gatunku" - powiedział Mario Urbina, naukowiec z Uniwersytetu San Marcos w Limie. Bazylozaur odnaleziony w Peru różni się od innych gatunków wieloryba swoimi rozmiarami oraz tym, że wykształcił zęby. Te dwie cechy wskazują, że zwierzę było prawdopodobnie ostatnim ogniwem w łańcuchu pokarmowym.
"To wyjątkowe znalezisko ze względu na to, iż zachowało się w świetnym stanie" - powiedział Rodolfo Salas-Gismondi, jeden z członków zespołu naukowców, którzy dokonali odkrycia. "To zwierzę było jednym z największych drapieżników swoich czasów".
Pierwsze walenie z gatunku Cetacea, tak jak zwierzę, którego szczątki znaleziono w Peru, wyewoluowały ze zwierząt lądowych około 55 milionów lat temu. Pod koniec eocenu (między 55 a 34 miliony lat temu) walenie przystosowały się w pełni do życia w oceanach.