Parki narodowe apelują: "fajerwerki są szkodliwe dla zwierząt i powodują cierpienie"

Polskie parki narodowe, a w tym Biebrzański, Białowieski i Wigierski apelują, aby w sylwestra zrezygnować z wystrzałów. Zwierzęta cierpią, a strach może prowadzić nawet do ich śmierci.

Niektóre zwierzęta przeżywają w sylwestra najgorszy czas w roku
Niektóre zwierzęta przeżywają w sylwestra najgorszy czas w rokuPiotr MALCZEWSKI/East NewsEast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Petardy i fajerwerki dla wielu zwierząt oznaczają ogromny stres i niepokój. Co roku w Nowy Rok odbywa się "liczenie" martwych ptaków, które umarły z lęku lub wleciały w popłochu w drzewo, lub inny obiekt. Na ogromny stres narażone są zwierzęta dzikie, domowe oraz tzw. hodowlane, które nie mają żadnej drogi ucieczki. Zwierzęta mają o wiele lepszy słuch niż my, pamiętajmy o tym, zanim rozpalimy lont.

Parki narodowe przeciw fajerwerkom

Wystraszone zwierzęta często uciekają w popłochu, a przez to mogą nawet umrzeć - podkreślają podlaskie parki narodowe. W mediach społecznościowych od kilku dni pojawia się ogromna ilość apeli organizacji prozwierzęcych, opiekunów zwierząt i wielu innych, którzy rozumieją, jak hałas wpływa źle na zwierzęta - zarówno dzikie, jak i psy.

"Ze względu na dobro zwierząt - apelujemy - nie strzelaj w Sylwestra! Huk petard i sztucznych ogni powoduje ogromy stres zwierząt. Zwierzęta podczas wybuchu wpadają w panikę, płoszą się, tracą orientację. Podarujmy im spokój!" - apeluje Biebrzański Park Narodowy.

Do apelu dołączył się Wigierski Park Narodowy, apelując o wstrzymanie się od strzelania: "Odpalanie fajerwerków przynosi olbrzymie cierpienie - zarówno zwierzętom domowym, jak i dzikim". "Nasza zabawa powinna się kończyć tam, gdzie zaczyna się cierpienie innych" - apeluje park.

"Wielu ludzi w Polsce świadomie rezygnuje z wystrzałów, a Nowy Rok wita z zimnymi ogniami w rękach.Wszystko zależy od nas, ludzi. Wystarczy tylko zrezygnować z petard i fajerwerków, by z szacunkiem do przyrody i zwierząt wejść w Nowy Rok 2023!" - napisał na Facebooku Białowieski Park Narodowy.

Każdy fajerwerk składa się z około 75 proc. azotanu potasu, 15 proc. węgla drzewnego i 10 proc. siarki. Sprawdzamy, czy i jak są toksyczne.

Nie wszystkie miejsca w Polsce będą z hukiem obchodzić nadejście 2023 r. Z tej tradycji zrezygnował m.in. Wrocław.

Akcja ratunkowa nietoperzy. Zmrożone spadają na ulicęAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas