Ośmiornice zmieniają kolor podczas snu. Wyglądają magicznie

Magdalena Mateja-Furmanik

Ośmiornice są jednymi z najbardziej inteligentnych zwierząt na ziemi. Okazuje się, że świat ich snów jest również skomplikowany. Pod wieloma względami mogą być podobne do nas.

Ośmiornice inteligencją dorównują kotom.
Ośmiornice inteligencją dorównują kotom. 123RF/PICSEL

Długo uważano, że tylko  ssaki i ptaki mają dwufazowy sen, tj. sen REM (rapid eye movement) i nie-REM. W tym pierwszym pojawiają się marzenia senne. Okazało się jednak, że doświadczają go również takie głowonogi jak ośmiornice. 

Podczas snu nie-REM ośmiornice pozostają w bezruchu. Ich skóra jest blada a źrenice zwężone do wąskiej szparki. Wraz z początkiem snu REM następuje dynamiczna zmiana koloru i faktury skóry. Zwierzęta nieświadomie wykonują szereg czynności: jednocześnie poruszają oczami i zaciskają przyssawki a ich mięśnie nieustannie drgają.

Faza REM, czyli faza snu aktywnego, trwa zwykle od kilku sekund do minuty. Z kolei sen nie-REM, czyli faza snu spokojnego, jest o wiele dłuższa i trwa nawet ponad 6 minut.

Cały proces można zaobserwować na poniższym nagraniu.

Naukowcy wskazują, że wszystko wskazuje na to, że ośmiornice mogą mieć sny podobne do nas, chociaż mniej złożone. Podejrzewają, że w toku ewolucji zdolność do śnienia wykształcają wszystkie organizmy ze centralizowanym układem nerwowym, które są wystarczająco złożone. Sama funkcja snów nie jest do końca poznana, chociaż jest poddawana nieustannym badaniom. 

Źródło: National Geographic

"Wydarzenia": Uwaga na drogach. Przez jezdnię mogą przechodzić chronione nurogęsiPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas