Ośmiornice zmieniają kolor podczas snu. Wyglądają magicznie
Magdalena Mateja-Furmanik
Ośmiornice są jednymi z najbardziej inteligentnych zwierząt na ziemi. Okazuje się, że świat ich snów jest również skomplikowany. Pod wieloma względami mogą być podobne do nas.
Długo uważano, że tylko ssaki i ptaki mają dwufazowy sen, tj. sen REM (rapid eye movement) i nie-REM. W tym pierwszym pojawiają się marzenia senne. Okazało się jednak, że doświadczają go również takie głowonogi jak ośmiornice.
Podczas snu nie-REM ośmiornice pozostają w bezruchu. Ich skóra jest blada a źrenice zwężone do wąskiej szparki. Wraz z początkiem snu REM następuje dynamiczna zmiana koloru i faktury skóry. Zwierzęta nieświadomie wykonują szereg czynności: jednocześnie poruszają oczami i zaciskają przyssawki a ich mięśnie nieustannie drgają.
Faza REM, czyli faza snu aktywnego, trwa zwykle od kilku sekund do minuty. Z kolei sen nie-REM, czyli faza snu spokojnego, jest o wiele dłuższa i trwa nawet ponad 6 minut.
Cały proces można zaobserwować na poniższym nagraniu.
Naukowcy wskazują, że wszystko wskazuje na to, że ośmiornice mogą mieć sny podobne do nas, chociaż mniej złożone. Podejrzewają, że w toku ewolucji zdolność do śnienia wykształcają wszystkie organizmy ze centralizowanym układem nerwowym, które są wystarczająco złożone. Sama funkcja snów nie jest do końca poznana, chociaż jest poddawana nieustannym badaniom.
Źródło: National Geographic