Odkryto najwyższe drzewo liściaste w Polsce. To zasługa "łowców drzew"

Polscy "łowcy drzew", którzy w wolnym czasie tropią dziko rosnące olbrzymy, dokonali przełomowego odkrycia. Pod koniec 2022 r. znaleźli drzewo, które jest prawdopodobnie najwyższe spośród gatunków liściastych w całej Polsce. Gigantyczny buk ma prawie 50 metrów wysokości.

W Małopolsce odkryto najwyższe drzewo liściaste w Polsce. Buk znaleziony przez "łowców drzew" ma niemal 50 metrów wysokości
W Małopolsce odkryto najwyższe drzewo liściaste w Polsce. Buk znaleziony przez "łowców drzew" ma niemal 50 metrów wysokości123RF/PICSEL

Łukasz Wilk to pracownik Instytutu Botaniki im. W. Szafera Polskiej Akademii Nauk. Wraz ze swoim bratem Przemysławem mężczyźni spędzają wolny czas jako "łowcy drzew", szukając w Polsce niezwykłych okazów tych roślin i tropiąc leśne olbrzymy.

Buk z Małopolski najwyższym drzewem liściastym w Polsce

Jak tłumaczą przedstawiciele Instytutu Botaniki PAN, łowcy drzew działają, posługując się swoim instynktem lub wykorzystując do poszukiwania najwyższych drzew dane udostępniane przez naukowców. Służą do tego specjalne mapy drzewostanów lub skany laserowe zrobione przy użyciu samolotów.

Dokładnie ostatniego dnia 2022 r. - 31 grudnia - Łukasz i Przemysław Wilk natknęli się na terenie leśnictwa Pleśna w Nadleśnictwie Gromnik, w okolicach miejscowości Dąbrówka Szczepanowska (woj. małopolskie), na potężny buk. Pogoda nie była do końca sprzyjająca, ale udało im się zmierzyć okaz. Wstępne pomiary wykazały, że drzewo mierzy aż 48 metrów.

Ile mierzy najwyższe drzewo liściaste w Polsce?

Dwa tygodnie później odkrywcy powrócili do lasu w towarzystwie innego łowcy drzew - Piotra Gacha, który jest inicjatorem powstania polskiego rejestru drzew pomnikowych. Warunki pogodowe były korzystniejsze, więc dokonano ponownych, dokładnych pomiarów obwodu pnia oraz wysokości ogromnego drzewa. Jak ustalono, buk-gigant mierzy dokładnie 48,6 m.

"Tym samym buk z Dąbrówki Szczepanowskiej okazał się najwyższym znanym drzewem liściastym w Polsce, ustępującym w obrębie gatunku wysokością jedynie trzem z pomierzonych okazów na świecie" - poinformował Instytut Botaniki PAN.

Jak klimat zmienia drzewa?Program Czysta Polska
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas