To może być najstarsze drzewo na świecie. Wymyka się prawom natury

Jedna z sosen w Kalifornii w USA przetrwała już 4800 lat. "New York Times" opisał, że drzewo "wydaje się wymykać surowym prawom natury”. Okaz może być jednym z najstarszych na świecie.

 "Na surowej pustyni w Wielkiej Kotlinie (Great Basin) sosny szczeciniaste przetrwały zmiany klimatyczne. Wśród nich znajduje się najstarsze drzewo na Ziemi" - pisze nowojorski dziennik.

Najstarsze drzewo na Ziemi?

Na wysokości ponad 3 tys. metrów w Górach Białych w środkowej Kalifornii utrzymują się gaje sękatych, majestatycznych sosen szczeciniastych. Niektóre przetrwały prawie 5 tysięcy lat. Przetrzymały trudne warunki, jakich nie może znieść inna roślinność.

"Hyperion, 115,5-metrowa sekwoja, sięga wyżej niż Statua Wolności. General Sherman, największe objętościowo (11 metrów średnicy u podstawy) drzewo na Ziemi, zachwyca odwiedzających Sequoia National Park. A Methuselah, król wytrzymałych sosen, wykiełkował prawdopodobnie 4855 lat temu" - relacjonuje "NYT".

Reklama

Amerykańska sosna czy chilijski cyprys?

Jak ocenił dziennik, te prastare organizmy, powszechnie uważane za najstarsze drzewa na Ziemi, wydają się wymykać surowym prawom natury. "Zanim Egipcjanie zbudowali piramidy, zanim urodził się Jezus Chrystus, zanim powstało Imperium Rzymskie, te drzewa były już tutaj" - podkreślono.

Nie ma jednak pewności co do tego, czy Methuselah jest najstarszym drzewem na świecie. Ostatnio naukowcy w Chile opisali okaz, który może być starszy o niemal 700 lat. Rekord nie został jednak jeszcze oficjalnie potwierdzony.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: drzewo | Kalifornia | USA | najstarsze drzewo na świecie

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy